Hollywood Bir İlke İmza Atıyor: NFT !

46

Martin Scorsese’nin The Irishman’i de dahil olmak üzere gişe rekorları kıran filmlerin yapımcısı Niels Juul, yatırım yapanların kardan pay alacakları ve prodüksiyonun yıldızlarıyla buluşacakları vaadiyle Hollywood’un NFT (değiştirilemez token)’ler tarafından finanse edilen ilk uzun metrajlı filmini yapacak.

Ünlü yapımcı,  NFT sayesinde filmler için yeni bir finansman modeli geliştirmek istiyor

Bir dizi filmi finanse etmek için prodüksiyon şirketi NFT Studios’u kuran Niels Juul, yatırımcılara 10.000 NFT satarak 8 milyon dolar ile 10 milyon dolar (6 milyon sterlin ve 7,5 milyon sterlin) arasında bir gelir elde etmeyi umuyor.


 

Juul, amacının, daha küçük yapımların film veya TV ekranlarına ulaşmasının sekiz yıla kadar sürdüğü eski Hollywood sisteminin yerine, NFT sayesinde filmler için yeni bir finansman modeli geliştirmek olduğunu söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:

Bir yapımcı olarak en büyük hayal kırıklığım finans tarafında, bu bir çile. Stüdyolar çoğunlukla büyük franchise filmleri yapıyor, bağımsız bir filmin yapılması ya da yayınlanması yıllar ve yıllar alabilir. Hollywood sistemi ile, özellikle geliştirme aşamasında, film ve prodüksiyonlar için yatırımcı bulmak zor. 

 Filmin Eylül ayında prömiyer yapması bekleniyor

NFT fikriyle yaratılacak film ekibine, büyük yıldız bir isim ve yönetmen katılmasıyla tamamlanmaya hazır ancak Juul, Şubat ayındaki Berlin film festivalinden önce planlanan resmi bir duyuruya kadar kimliklerini açıklamayacak. Çekimlerin Nisan ayına kadar Malta ve Londra’da başlaması bekleniyor ve Eylül ayında bir prömiyer planlanıyor. Film, dünyanın çevresini mikro hafif bir uçakla dolaşan ilk adam olan Brian Milton’ın gerçek hikayesine dayanan komedi-drama tarzında olacak. 

Juul, yüzde 20’lik hisse için1  milyon dolar karşılığında NFT Investments ile anlaştı. Yatırımcıların, gişe gelirlerinden ve lisans haklarından pay alacakları, ayrıca çekim yerlerini ziyaret etme, oyuncularla tanışma ve galaya katılma şansı elde edecekleri belirtildi. Kriptoarena olarak daha önce de bildirdiğimiz gibi, dijital sanatçı Mike Winkelmann, Mart ayında 69,4 milyon dolara bir NFT satarak,  bu alanda adını tarihe yazdırmıştı. NFT ticaret kervanına katılması beklenen büyük isimler arasında Paris Hilton, Damien Hirst ve hatta ünlü balerin Natalia Osipova yer alıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak www.theguardian.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku