Forbes: Hedge Fonları Kripto Paralara Yatırım Yapıyor!

9

Forbes dergisinde bugün yayınlanan bir makaleye göre önde gelen birçok hedge fonu, Blockchain teknolojilerine ve kripto para birimine yatırım yapmayı sert bir şekilde artırıyor.

FTX, kullanıcılarına Blockchain teknolojileri ve kripto para alışverişleri için aracısız bir sistem sunuyor

Bu hafta Antigua merkezli kripto para vadeli işlemler borsası FTX, 18 milyar dolarlık bir değerlemeyle 900 milyon dolarlık rekor bir bağış topladı. Hedge fon liderleri Paul Tudor Jones, Alan Howard, Third Point ve Millennium, fonlamaya katılanlar arasındaydı. FTX hızla Coinbase ve Finance için ana rakiplerden biri haline geldi. Borsa, Blockchain teknolojileri ve özellikle Bitcoin için, kullanıcıların üçüncü taraf bir aracı olmadan değer alışverişi yapmak için bir sistem oluşturmasına olanak tanıyor.

Bu hafta, ekonomik toparlanmanın gücüne ilişkin endişeler, genel olarak risk varlıklarını zayıflattı. Dün bir noktada, 24 saatlik bir süre içinde kripto para piyasasından 89 milyar dolardan fazla silindi. Referans noktası olarak, Nisan ayında kripto para birimindeki küresel varlıklar ilk kez 2 trilyon doları aştı. Bitcoin ise Nisan ortasındaki ATH’si olan yaklaşık 65.000 dolardan bu yana yüzde 50’nin üzerine düştü. Dünkü 29.730 dolar seviyesine rağmen, BTC yıl için yüzde 2 arttı. Pek çok kişi, yukarı yönlü fiyat hareketinin önümüzdeki 12 ay içinde 50.000 USD – 100.000 USD arasında yeniden başlamasını bekliyor.

Kripto para piyasasının düzenlenmemiş olması bazılarınca endişe vericiyken, benimseme de artmaya devam ediyor

Hedge fonu konusunda bilgili olmayan yatırımcılar, genellikle uzun yıllar boyunca dolar maliyeti ortalaması olan kripto para birimi biriktirmeye çalışıyor. Kurumsal yatırımcılara yüzde 1-5, bireylere ise yüzde 1 oranında yatırım yapmaları tavsiye ediliyor. Birçok kişi, özellikle kripto paraların yasadışı faaliyetler için tercih edilen ödeme şekli gibi görünmesi sebebiyle, federal hükümetin ne zaman devreye gireceğini merak ediyor. Örneğin, haziran ayında ABD Adalet Bakanlığı, Darkside fidye yazılımı şantajcılarına ödenen 2,3 milyon dolarlık kripto para birimine el koydu.

Kripto piyasası büyük ölçüde düzenlenmemiş olmasıyla tanınıyor. Ancak benimsemenin artmasıyla birlikte, bankaların kaybedecek çok şeyi olabilir. Buna karşılık hem ticari bankalar hem de merkez bankaları kendi dijital paralarını çıkarmak için çalışıyorlar ancak bunlar kripto paralar değil yasal paralar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Forbes.com/?sh=722f104d2254
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku