Dijital Yuan Krizi Büyüyor: Çin’den ABD’ye Sporu Siyasallaştırmayın Mesajı!

23

2022 Pekin Kış Oyunları’nda Olimpiyat meşalesi henüz yakılmadı. Ancak, ABD‘li milletvekilleri ve Çinli yetkililer arasındaki dijital yuan tartışması şimdiden alevlendi.

”Sporu siyasi bir mesele haline getirmeyin”

Salı günü düzenlediği basın toplantısında, Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, ABD senatörlerinin ABD Olimpiyat ve Paralimpik Komitesine gelecek yılki Olimpiyat oyunlarında dijital yuan kullanımına ilişkin uyarı mektubunu ele aldı. South China Morning Post’un haberine göre Lijian, ABD’li politikacıları “Olimpiyat Tüzüğü’nde öngörülen kuralalra uymaya” çağırdı ve onlardan “sporu siyasi bir mesele haline getirmeyi ve Çin‘in dijital yuan girişimleri ile ilgili sorun çıkarmayı bırakmalarını” istedi.

Çin Maaşları Dijital Yuan ile Ödemeye Başladı

ABD’denin son dönemdeki eylemelrini Çin karşıtlığı olarak nitelendiren Lijian, ABD’li milletvekillerine “dijital para biriminin gerçekte ne olduğunu anlamalarını” önerdi. Bu haftanın başlarında, Cumhuriyetçi senatörler Marsha Blackburn, Roger Wicker ve Cynthia Lummis, ABD Olimpiyat ve Paralimpik Komitesi yönetim kurulu başkanı Susanne Lyons’a bir mektup yazdı. Dijital yuanın Çin Halk Bankası (PBoC) tarafından “izlenip izlenebileceği” iddiasının altını çizen talep edilen üç yetkili, ABD’li sporcuların Çin dijital para birimini kullanmasının yasaklanmasını istedi.

Pekin olimpiyatları dijital yuan için bir fırsat

Çin Komünist Partisi’nin, ABD’ye döndüklerinde konuk sporcuları izlemek için dijital para birimini kullanabileceğini iddia eden senatörler, dijital yuanın yeni özelliklerinin Çinli yetkililerin “bireylerin neyi nereden satın aldığını tam olarak bilmesini” sağladığını söyledi. Mektupta, üç senatör, 30 gün içinde Bilim ve Ulaştırma Komitesi için konuyla ilgili bir brifing talep etti.

Amerikan Paranoyası Sahnede: Pekin Olimpiyatlarında Dijital Yuan Kullanımı Yasaklanabilir

Öte yandan Çin, gelecek yıl için planlanan Pekin Kış Olimpiyatlarını, Çin’in merkez bankası dijital para biriminin yabancı kullanıcılar tarafından ilk testi olarak görüyor. Nisan ayında Boao Asya Forumu’nda konuşan PBoC vali yardımcısı Li Bo şunları söyledi:

 Yaklaşan Pekin Kış Olimpiyatları için, dijital yuanı yalnızca Çinli kullanıcılar için değil, aynı zamanda uluslararası sporcular ve benzer ziyaretçiler için kullanılabilir hale getirmeye çalışıyoruz. Dijital yuan yakında daha işlevsel hale geelcek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku