Haftanın Öne Çıkan NFT Haberleri

21

Non-fungible token (NFT) projelerinde geçtiğimiz yıla oranla düşüşler yaşanıyor olsa da, adını duyuran projeler ve gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Dijital sanat eserleri yeniden ilgi odağı olacak mı?

Alışılmış token kavramının dışına çıkan NFT projeleri  farklı bir şekilde blockchain ağında çalışır. Yaratılan projeler; benzersiz, değiştirilemez, orijinalliği ve mülkiyet hakkı mutlak olan varlıklardır. Non-fungible token’lar her birini “eşsiz kılan” özellikler barındırmaktadır. NFT sahibi olan kişinin elinde bulunan token’in bir başka örneği yoktur. NFT projeleri genellikle koleksiyon, dijital sahiplik ve mülkiyet hakları alanında daha çok tercih edilmektedir. Kripto sanat eserleri, dijital koleksiyon eserleri ve çevrim içi oyun projeleri aracılığıyla eşi benzeri olmayan dijital öğeler şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

NFT

NFT’lerin alım satım işlemlerinin yapıldığı NFT platformları sayesinden birçok farklı sanat eseri veya ürüne ulaşabilir, alım ve satım yapabilirsiniz. Ciddi maddi değerlere sahip NFT’lerin ticari değerinin olmasından dolayı, birçok yatırımcıyı kendine çeken bir alan olarak gün geçtikçe popüler hale gelmeye başladığı bilinmektedir. Kriptoarena.com olarak, siz okuyucularımıza geçtiğimiz hafta boyunca NFT piyasalarında gerçekleşen güncel ve popüler gelişmeleri aktarıyoruz.

Reddit kullanıcısı eleştirileri Non-fungible token’lara dönüştürüyor

Bir Reddit kullanıcısı, internet ortamında bulduğu en iyi NFT karşıtı yorumları kullanarak bir koleksiyon üretti ve NFT eleştirmenlerinin bakış açılarını değiştirmeyi kendine amaç edindiğini belirtti. ‘busterrulezzz’ isimli kullanıcı, paylaştığı bir Reddit gönderisinde ‘Değersiz JPEG’ler’ başlıklı NFT koleksiyonunu tanıttı. Reddit kullanıcısı, blockchain alanında ara sıra kendini göstermekte olan nefreti belgeleyen ve inanmayanlarla alay eden bir hareket anlamı taşıdığını söylüyor:

Bu koleksiyon sayesinde amacım, şüphecilerin NFT’ler hakkındaki söylemlerini özetlemek ve yıllar boyunca inceleneceğinden emin olduğum bir dönemi yakalamak.

Instagram özelliği 100’den fazla ülkeye açıyor

Facebook yeni adı ile bilinen Meta’ya bağlı WhatsApp ve Instagram platformları, 4 Ağustos’ta paylaşılan güncelleme ile şuan için ABD’de seçili içerik üreticilerine sunulan özelliğin yakın zamanda uluslararası kullanıma açılacağını duyurdu. Instagram kullanıcılarının sahip oldukları NFT’leri ücretsiz olarak kendi profillerinde sergilemelerine olanak sağlayacak bu özellik, Meta’ya göre Afrika, Asya-Pasifik, Orta Doğu ve Amerika kıtasında 100’den fazla ülkede yer alacak.

Kanada merkezli restoran müşteri programında artık NFT’leri kullanacak

Kanada’da 19 farklı bayisinde hizmet veren ve faaliyetlerini ABD’de daha da genişletmeyi planlayan Taco Franchise, gittikçe büyüyen müşteri kitlesinden yararlanmak adına bir adım attı. Tenacious Tacos koleksiyonu sahipleri, Web3 alanı haricinde de çeşitli avantajlardan fayda sağlayacaklar. Ayrıca dileyen kullanıcılar, ek olarak dijital ödüller kazanabilmek adına NFT’lerini stake edebilecek. Kullanıcıların, gerçekleştirilen resmi açıklamaya göre stake edilen Tenacious Tacos koleksiyonu sayesinde ömür boyu ücretsiz yiyecek veya ETH/WETH’de aylık ödeme gibi ödüller kazanabilecekleri duyuruldu.

Geçtiğimiz süreçte Landry’nin restoran grubu, Bubba Gump Shrimp Factory ve Rainforest Cafe’nin de içinde bulunduğu bir Bitcoin sadakat programı duyurmuştu. Program sayesinde müşterilerin, markaya ait herhangi bir restoranında harcadıkları her 250 dolar için 25 dolara eş değer Bitcoin (BTC) kazanmaları sağlandı.

2022 yılının ilk yarısında NFT mining için 2,7 milyar dolar harcandı

Kripto para kullanıcıları, blockchain veri firması Nansen tarafından paylaşılan yeni bir piyasa araştırmasına göre, 2022 yılının ilk yarısında Ethereum blockchaini üzerinde NFT mining etmek için 2,7 milyar dolara denk gelen 963.227 Ethereum (ETH) harcama gerçekleştirdi.  İşlemlerin çoğunluğunun ise Opensea.io’da gerçekleştiği ve Nansen’in araştırmasına göre bu süre içerisinde Ethereum’da 1.088 milyon adet farklı adresten mining işlemi gerçekleştirildiği aktarılıyor. Diğer taraftan toplamda 107 milyon dolara denk gelen NFT BNB Chain üzerinden mining edilirken, 77 milyon dolarlık NFT ise Avalanche tarafından mining ediliyor. Söz konusu iki blockchain ağı üzerindeki NFT mining’te ise toplamda 263.800 adet farklı cüzdan adresi kullanıldığı aktarıldı.

Popüler koleksiyon CryptoPunks’ta işlem hacmi yüzde 1.847 arttı

Popüler NFT koleksiyonlarından CryptoPunks’ın işlem hacmi, pazartesi günü son 24 saat içinde yüzde 1.847 arttı ve 1.226,68 dolara denk ETH değerinde Punk alım satım işlemi gerçekleştirildi. Lüks mücevher üreticisi Tiffany & Co.’nun Punk koleksiyonu sahipleri adına özel NFT koleksiyonunu piyasaya sürmesinden dolayı bu büyük artışın meydana geldiği düşünülüyor.

“NFTiffs” olarak adlandırılan koleksiyon, 250 dijital geçişten oluşuyor. Herkes tarafından satın alabilecek ve Ethereum blockchain’inde yer alan bu NFTiff’lerin ise yalnızca CryptoPunk sahipleri özelleştirilmiş mücevher koleksiyonundan faydalanabilecekler. Punk sahipleri, satın alım işlemlerinin ardından özel tasarlanmış bir kolye ucu ve mücevher tasarımına benzeyen dijital bir sanatsal NFT alabilecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak cointelegraph
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku