Gözler FED Başkanı'nın Konuşmasında: Altın ve Bitcoin Ne Olacak?
Gözler FED Başkanı'nın Konuşmasında: Altın ve Bitcoin Ne Olacak?

Gözler FED Başkanı’nın Konuşmasında: Altın ve Bitcoin Ne Olacak?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatı (XAU / USD), Çarşamba günkü Avrupa seansına doğru 1.755 dolara yakın gün içi zirveyi yenilemeye çalışıyor. Bunu yaparken, kıymetli metal fiyatları, ABD Doları’nın geniş zayıflığını ve piyasadaki ihtiyatlı iyimserliği artırıyor. Ayrıca, Fed Başkanı Jerome Powell’ın çok önemli konuşması öncesinde yaşanan endişe, boğaları test ediyor gibi görünüyor.

Piyasalar Fed Başkanının konuşmasını bekliyor

ABD Dolar Endeksi (DXY), gün içinde en fazla yüzde 0,25 düşüşle 106,55’e gerileyerek dört günlük yükseliş trendini yakaladı. Greenback’in altı ana para birimine karşı göstergesi, ABD 10 Yıllık Hazine tahvili getirilerinin iki baz puan düşüşle yüzde 3,72’ye gerilemesini izliyor. DXY’nin son kayıpları, Conference Board (CB) Tüketici Güven Endeksi’nin Kasım ayında önceki 102.2’ye kıyasla 100.2’ye düşmesiyle (102.5’ten aşağı revize edildi) daha yumuşak ABD verileriyle de ilişkilendirilebilir. Bununla birlikte, Kritpoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Çin’de yaşanan Covid salgını devam ediyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Sıfır Covid politikasını sağlam tuttu. iPhone fabrikasının evi olan Zhengzhou bölgesindeki bazı şehir binalarının yeniden açıldığını bildirdi.

altın fiyatları

Salı günü erken saatlerde, Çin’in Guangdong eyaletinin Covid vakalarının yakın temaslılarının evde karantinaya alınmasına izin vereceği haberi geldi. Bununla birlikte S&P 500 Vadeli İşlemleri, hafif kazançlar elde ederken, Asya-Pasifik hisse senetleri yükseldi. Fed’ Başkanı Powell’ın şahin konuşmaları beklenirken, sürpriz bir güvercin açıklaması, Bitcoin ve emtia fiyatlarını kilit seviyelerin üzerine çıkarabilir. Powell dışında, Cuma günkü Amerika Birleşik Devletleri Tarım Dışı Bordroları (NFP) için erken bir sinyal, yani Kasım ayı için ADP İstihdam Değişikliği ve üçüncü çeyrek (Q3) için ABD Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYİH) ikinci okumaları da net yönleri izlemek için çok önemli olacak.

Altın fiyat analizi

Altın fiyatı, alıcıları umutlu tutmak için 10-DMA’nın ve üç haftalık yükselen destek çizgisinin yakınsamasından 1.747-49 dolar civarında bir sıçrama yaptı. Bununla birlikte, Kasım ortasından itibaren aşağı doğru eğimli bir trend çizgisi ve düşüş MACD, fiyat teklifi 1.760 dolarlık engeli aşmadığı sürece XAU / USD satıcılarını kızdırıyor. Buna rağmen, şuana kadar 1.780 dolara yakın olan beş aylık azalan bir direnç çizgisi, altın alıcılarına meydan okuyor.

altın

Alternatif olarak, XAU / USD’nin geri çekilmesi 1.747 doların üzerinde zor olmaya devam ediyor ve bunun kırılması metali Eylül ve Ekim aylarında sırasıyla 1.735 dolar ve 1.729 dolar civarında işaretlenen yüksek seviyelere doğru sürükleyebilir. Genel olarak, altın fiyatı 1.780 doların üzerinde kalmadığı sürece ayının radarında kalacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Gözler FED Başkanı’nın Konuşmasında: Altın ve Bitcoin Ne Olacak?