Altın Fiyatları İçin Bu Hafta Trend ve Beklenen Seviyeler Ne?
Altın Fiyatları İçin Bu Hafta Trend ve Beklenen Seviyeler Ne?

Altın Fiyatları İçin Bu Hafta Trend ve Beklenen Seviyeler Ne?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatı (XAU/USD), Avrupa’da Pazartesi sabahı erken saatlerde üst üste dördüncü günde 1.690 dolara düşerek bir haftanın en düşük seviyesi civarında geri ayakta kalmaya devam ediyor. Bunu yaparken, külçe ABD, Japonya ve Kanada’daki durgunluk nedeniyle bir günde yılın en düşük seviyesinden iki haftalık toparlanmaya çalışıyor. Şahin Fed bahisleri ve riskten kaçınma, XAU/USD ayılarını umutlu kılıyor. Bununla birlikte, CME’nin FedWatch aracı, ABD merkez bankasının Kasım ayında 75 baz puanlık faiz artırımı için yüzde 78 sinyallerini veriyor.

Altın fiyatlarını baskılayan faktörler ve piyasalara genel bakış

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, ABD merkez bankasından gelen iyimser beklentiler, piyasanın son zamanlarda ekonomik bir yavaşlamanın ortasında faiz artırımı yörüngesinde bir duraklama beklentilerinden ayrılıyor. Bunun nedeni, Eylül ayı için daha sıkı ABD iş raporu ve şahin Fed konuşmaları ile bağlantılı olabilir. Ayrıca, Çin’i çevreleyen karışık güncellemeler ile Moskova ve Pekin’den kaynaklanan jeopolitik korkular da XAU/USD fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor. Çin’in Eylül ayı için karamsar PMI’ları, Pekin’in kilit emtia kullanıcılarından biri olarak statüsü nedeniyle, altın fiyatlarını boğmak için artan Çin-Amerika mücadelesinin korkularına katılıyor. Bununla birlikte, son zamanlarda Çin’deki iyileşen covid koşulları, Çin Halk Bankası’nın (PBOC) altın alıcılarına meydan okumak için USD/CNY düzeltme artışındaki duraklamasına katılıyor.

altın

Bu oynamaların ortasında, Wall Street göstergeleri kırmızıyla kapanırken S&P 500 vadeli İşlemleri üst üste dördüncü gün düşerken ayın en düşük seviyesini en geç gün içinde yüzde0,40 düşüşle 3,630’a çıkardı. Bununla birlikte, ABD 10- Hazine tahvilleri, yüzde 3.90 civarında duraklamadan önce son sekiz hafta art arda yükseldi. Devam edersek, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’nın (DB) yıllık toplantılarının yanı sıra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Pazartesi günkü kritik toplantısına ilişkin güncellemeler altın yatırımcılarını eğlendirebilir. Ancak, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Tutanakları ve Perşembe günkü ABD Tüketici Fiyat Endeksi’ne (TÜFE) büyük önem verilecektir. Bununla birlikte, ABD enflasyonunun muhtemelen daha yumuşak bir baskısının metal için aşağı yönlü korkuları önlemesi beklenmiyor.

Teknik analiz

Altın fiyatı, önceki haftanın 50-DMA’dan 1.680 dolara yakın 20-DMA desteğine doğru geri çekilmesini genişletiyor. RSI gerilemesi, XAU/USD’nin aşağı yönüne de güç katıyor. Bununla birlikte, kıymetli metalin 1.680 doları geçmemesi, 1.655-50 dolarlık destek bölgesinin sürekli kırılmasına bağlı. Bunu takiben, dört aylık düşüş kanalının alt çizgisi, yaklaşık 1.600 dolar eşiği odakta olacak.

altın

Alternatif olarak, altın alıcılarını geri çağırmak için, 50 DMA’lık engelin, şuana kadar yaklaşık 1.720 dolar civarındaki yukarı yönlü kırılmasının, belirtilen kanalın en geç 1.735 dolara yakın olan üst çizgisini geçmesi gerekiyor. Genel olarak, kıymetli metal fiyatları 1.735 doların üzerinde bir günlük kapanış sağlamadığı sürece düşüş eğilimini sürdürecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın Fiyatları İçin Bu Hafta Trend ve Beklenen Seviyeler Ne?