Altın ve Bitcoin FED Sonrası Düştü! Neler Beklenmeli?

247

Fed sonrası ralli, altın ve yatırım piyasaları, Federal Rezerv’in Haziran toplantısı için 75 baz puanlık büyük bir artışı düşünmediğinin anlaşılması üzerine rahat bir nefes almaştı ancak bu rahatlık sadece bir gün sonra hızla kayboldu. Kriptoarena.com olarak, detayları inceliyoruz.

Piyasalardaki rahatlama kısa sürdü

ABD 10 yıllık Hazine getirileri yüzde 3,09’a yükselerek 2018’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı ve ABD doları endeksi Perşembe günü 103,84’e yükselerek 20 yılın en yüksek seviyelerine yaklaştı. Buna karşılık, altın neredeyse tüm günlük kazançlarından vazgeçti ve Bitcoin yüzde 7 düştü. Şuan, Haziran Comex altın vadeli işlemleri, seansın başında ons başına 1.900 dolar seviyesini kırdıktan sonra, gün için yüzde 0.33 artışla 1.875,00 dolardan işlem görüyordu. Bitcoin, gün içinde 2.700 dolardan fazla düşüşle 36.960 dolarda kaldı.Analistlere göre, piyasa katılımcıları, Federal Rezerv’in bir durgunluğu tetiklemeden enflasyonla savaşamayacağından korkan büyük satışlara öncülük etti. Çarşamba günü, Fed oranları 50 baz puan artırarak 2000’den bu yana en büyük faiz artırımı oldu. Açıklamanın ardından piyasalar Fed Başkanı Jerome Powell’ın Haziran ayına ilişkin piyasa beklentileriyle çelişerek gelecek toplantılarda 75 baz puanlık bir faiz artırımına karar vermemesiyle neşelendi. Powell Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte şunları söyledi:

75 baz puanlık bir artış, komitenin aktif olarak düşündüğü bir şey değil. Politika faizini süratle daha normal seviyelere çekiyoruz. Önümüzdeki birkaç toplantıda 50 baz puanlık ek artışlar masada olmalı. Gelen verilerden öğrendikçe kararlarımızı toplantı yaparak alacağız. Genel odak noktası . .. enflasyonu yüzde 2 hedefimize indirmek.

Altın Önemli Bir Varlık! Ancak Fiyatı Neden Düşük?

ABD ekonomisinin ilk çeyrekte yüzde 1.4 daralmasına rağmen Powell, bu yıl para politikasını agresif bir şekilde sıkılaştırırken, Fed’in “yumuşak bir iniş” gerçekleştirmesi için “iyi bir şans” olduğunu söyledi ve şunları ekledi:

Hanehalkı ve işletmeler güçlü mali durumda, işgücü piyasası çok çok güçlü, ekonomi güçlü ve daha sıkı para politikasını idare etmek için iyi bir konumda. Ancak çok zor olacak ve kolay olmayacak. Bugün 50 baz puan artırdık ve komitede önümüzdeki birkaç toplantı için masada 50 baz puan daha olması gerektiğine dair geniş bir algı var.

Altın fiyatları üzerinde baskı artıyor

FED’in Haziran ve Temmuz aylarında iki ek 50 baz puanlık artışa başlamasıyla birlikte yatırımcıların aklındaki en önemli şey büyüme korkuları. ING baş uluslararası ekonomisti Knightley, ekonomik büyümedeki daralmanın, piyasaların zaten sahip olduğu durgunluk korkusunu artırdığını ve Fed’in ne kadar ileri gitmek isteyebileceği konusunda yatırımcıların kafasında şüphe uyandırdığını açıkladı ve sözlerine şunları ekledi:

Enflasyonun yüzde 8’in üzerinde ve işsizlik oranının yüzde 4’ün altında olmasıyla birlikte, Federal Rezerv nihayet politika sıkılaştırma modunda, tam da büyüme hikayesi sallantı belirtileri gösteriyor Resesyon korkuları artıyor. Federal Rezerv, enflasyonu kontrol altına almak için para politikasını kısıtlayıcı hale getirmesi gerektiğini kabul ederken, 1Ç’deki sürpriz GSYİH daralması Mayıs FOMC toplantısında yardımcı olmadı.

Altın ve Bitcoin FED Sonrası Düştü! Neler Beklenmeli?

ABD doları, risk altındaki tüm varlıklar ve güvenli liman değerli metal rakibi altın üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor. BBH Küresel Para Birimi Stratejisi başkanı Win Thin şunları söyledi:

Piyasalar Fed’e karşı güvercin tavrını yeniden değerlendirirken DXY 103 yakınlarında yeniden işlem görüyor. Kalıcı riskten kaçınma dürtüleri ile ABD getirilerindeki toparlanma arasında, doların yükseliş trendinin bozulmadan kaldığına inanıyoruz. Dolarda FOMC sonrası herhangi bir kar elde etme, bir satın alma fırsatı olarak görülmeli.

Altın Fiyatları Nereye Gidiyor? İşte Detaylı Seviyeler!

State Street’ten Milling-Stanley – Federal Rezerv 50 baz puanlık faiz artırımları için yol çizerken altın yolda kalmaya devam ediyor Piyasalar, özellikle Powell’ın biraz acı olabileceğini ve her şeyin Fed’in kontrolü altında olmadığını ima etmesinin ardından, büyüme beklentilerine yakından dikkat edecek. Stanley şunları söylüyor:

Fed’in her zaman tüm seçenekleri açık tutması gerektiğine inandığımız için 75 baz puanlık bir zammı reddetmesine şaşırdık. Powell, yüzde 2’lik enflasyon hedefiyle ilgili olarak, “Evet, geri dönmeyle ilgili bazı sıkıntılar olabilir” dedi. Powell, sıkılaştırma politikasının hoş olmayacağını söyledi… Ayrıca Fed’in politikayı kısıtlayıcı bölgeye kaydırmasının mümkün olduğunu söyledi. Hata yapmayın, Fed çok agresif bir sıkılaştırma olacağına inandığımız şeyin erken aşamalarında.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak kitco
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku