Avrupa Merkez Bankası’ndan Çarpıcı Bitcoin Yorumu: Risk!

226
 Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) üst düzey bir yetkili, Bitcoin (BTC)’in mucidi Satoshi Nakamoto’nun BTC’yi geliştirirken para sistemi hakkında “derinlemesine bir anlayışa” sahip olmadığını söylüyor.

 

Kripto paralar, risk teşkil ediyor: Bitcoin, anarşist ütopyanın bir ürünü

ECB yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, Columbia Üniversitesi’nde yaptığı yeni bir konuşmada, Nakamoto’nun güvenilir para sistemi yaratma hayalinin hala hayalden öteye geçemediğini savunuyor. Yöneticiye göre, “Satoshi Nakamoto, daha doğrusu bu takma adı kullanan yazılım geliştiriciler, merkeziyetsiz dijital nakit olabileceğini düşündükleri varlığın kaynak kodunu yarattılar. 2008’deki teknik incelemeleri, teknolojiye, özellikle kriptografiye büyük bir hayranlık olduğunu gösteriyor, ancak ödeme ve para sistemi derinlemesine bir anlayışa sahip değiller. Bu kişiler, anarşizme dayalı bir ekonomik ütopyayı gerçekleştirmeyi arzuladılar. Panetta, kripto piyasasındaki çoğu katılımcının Nakamoto’nun merkeziyetsizlik hedefinin aksine hala aracılara güvendiğini savunuyor.
Avrupa Merkez Bankası yöneticisi, ayrıca kripto piyasasını 2008 mali krizine yol açan yüksek faizli mortgage çöküşüyle ​​karşılaştırıyor. Yöneticiye göre, kripto para piyasası1.3 trilyon ABD doları değerinde ve küresel finansal krizi tetiklediği zaman yüksek faizli mortgage piyasasından daha büyük. Her ikisi de çarpıcı biçimde benzer dinamikler gösteriyor. Regülasyon ve denetim yokluğunda, kripto paralar hızlı ve yüksek getiri vaat ederek ve yatırımcıları korumasız bırakan düzenleyici boşluklardan yararlanarak spekülasyonları yönlendiriyor. Sınırlı risk anlayışı, riskleri kaçırma korkusu ve yasa koyucuların yoğun lobi faaliyetleri, düzenlemeyi yavaşlatırken riskleri artırıyor. Küresel kripto piyasa değeri şu anda 1.8 trilyon dolar civarında. Panetta, dijital varlıkların yasa dışı kullanımının yanı sıra Bitcoin 8BTC)’in çevresel etkisine dikkat çekmek için küresel olarak koordine edilmiş düzenleyici eylem çağrısında bulunuyor. Yönetmelik, ödemelerde verimliliği ve bu teknolojilerin daha geniş uygulamalarını teşvik edebilecek yeniliği baltalamamk için riskleri ve faydaları dengelemelidir.

 

Avrupa Merkez Bankası başkanı CBDC için tarih verdi

Bitcoin konusundaki pasif duruşuyla da bilinen ECB başkanı Christine Lagarde, araştırma aşamasının sona ermesinin muhtemelen Dijital Euro’nun piyasaya sürülmesine yol açabileceğini söyledi. Lagarde alınan yeni karar ile ilgili olarak şunları söyledi:

CBDC’ler konusunda bir sonraki aşamaya geçmeye ve dijital euro projesinin araştırma aşamasını başlatmaya karar verdik. Dijital çağda, insanlar ve firmalar en güvenli para biçimine, yani merkez bankası parasına erişebilecekler.

Avrupa Merkez Bankası Üyesi: Bitcoin Çok Tehlikeli Bir Hayvan

Avrupa Merkez Bankası (ECB), teknik araştırma aşamasını onaylayarak dijital para birimi (CBDC) hedeflerine yönelik büyük ve somut bir adım attığını duyurdu. Söz konusu araştırma aşaması 2 yıl sürecek ve merkez bankası tarafından çıkarılacak olan dijital para biriminin çeşitli yönlerini incelemeye odaklanacak.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Dailyhodl.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku