İşte İnsanlığın Geleceğini Şekillendirecek 3 Teknoloji!

47

Dünya, farklı alanlarda büyük bir teknoloji patlaması yaşıyor ve bu teknolojik gelişmeler geleceği önemli ölçüde değiştirme potansiyeline sahip. Birkaç yıl önce Twitter, iPad, akıllı saatler ve Uber gibi bugün alıştığımız yeni platformlar ve aygıtlar yoktu. Artık teknoloji, sadece etkileşim ve iş yapma şeklimizi değiştirmekle kalmıyor, aynı zamanda daha fazla yenilik yapmamızın ve hayatımızı kolaylaştırmanın yolunu da açıyor. Yapay zekadan Blockchain’e, nesnelerin internetine ve daha fazlasına, bu makalede ana hatlarıyla belirtilen teknolojilerin yakın geleceği nasıl şekillendireceği anlatılıyor.

Yeni IoT

IoT olarak bilinen, nesnelerin İnterneti, dünya çapında şu anda internete bağlı olan ve tümü veri toplayan ve paylaşan milyarlarca fiziksel cihazı ifade eder. IoT’nin geleceği sınırsız olma potansiyeline sahip. Nesnelerin internetine olan ilerlemeler, artırılmış ağ çevikliği, entegre yapay zeka (AI) ve hiper ölçekte çeşitli kullanım durumlarını devreye alma, otomatikleştirme ve güvence altına alma kapasitesi ile hızlandırılacaktır.

On yıl içinde evlerimizde, iş yerlerimizde ve kamusal alanlarda AI ve IoT’ye sahip olabiliriz, alışkanlıklarımızı her zamankinden daha etkili bir şekilde takip edebilir, öngörebilir ve bunlara uyum sağlayabiliriz.

Blockchain

Blockchain teknolojisi, özellikle geleceği ve gelecek ötesini şekillendirecek teknolojiler konuşulurken mercek altına alındı. Bunun nedeni, kripto para piyasası olarak adlandırılan en tartışmalı ve en sıra dışı piyasayı doğuran, altını çizen teknoloji olmasıdır. Blockchain teknolojisini açıklamak çok karmaşıktır ancak basitçe söylemek gerekirse, bir tür DLT (Dağıtılmış Defter Teknolojisi) veritabanıdır. En basit haliyle, Blockchain, sistemi değiştirmeyi, hacklemeyi veya aldatmayı zor veya imkansız hale getiren bir bilgi kaydetme sistemidir.

Şimdi, bu teknolojinin neden bu kadar önemli olduğunu ve neden bu kadar çok ilgi gördüğünü merak etmeye başlayabilirsiniz. Cevap, kullanım durumunda yatmaktadır. Blockchain kelimenin tam anlamıyla nelere uygulanabileceği konusunda bir sınıra sahip değildir. Dünya çapında erişilebilen bir hasta hakkındaki tıbbi bilgileri depolamak için kullanılmasından, bir şantiyedeki işçiler için check-in sistemi olarak kullanılmasına kadar, kullanım durumu kelimenin tam anlamıyla çok geniştir. Şu anda perakende, fintech, sağlık, finans ve e-ticaret gibi sektörlerde kullanılıyor.

Kurumsal şirketler yatırım yapmaya devam ediyor

Bugün Blockchain için en önemli kullanım durumu, kripto para birimleri biçiminde üçüncü taraflara ihtiyaç duymadan zahmetsiz işlem olmasına rağmen, çoğu kişi kripto para biriminin Blockchain’in yapabileceklerinin yalnızca “buzdağının görünen kısmı” olduğuna inanıyor. Birçok kurum artık satış veya kişisel kullanım için Blockchain sistemlerini oluşturmaya yatırım yapıyor. Son zamanlarda, dört büyük muhasebe firmasından biri olan Ernst & Young Global Ltd, Blockchain teknolojisinin mühendisliğine ve geliştirilmesine 100 milyon dolar yatırım yaparak DLT’sini genişletti.

Bitci Teknoloji

Bitci Teknoloji, yerli imkanlarla geliştirdiği Blockchain teknolojisini dünyaya ihraç ettiğini duyurdu. Firmanın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Çağdaş Çağlar şu açıklamayı yaptı:

Blokchain teknolojilerini Glasgow Rangers, Real Betis ve McLaren Racing gibi dünyanın önde gelen spor takımlarının kullanımına sunuyoruz. Blockchain’in geleceğin en önemli sistemi olduğuna inanıyorum.

Merkezi Bodrum’da olan Bitci Teknoloji’nin 2018’de Çağdaş Holding bünyesinde kurulan bir blokchain araştırma ve geliştirme şirketi olduğunu aktaran Çağdaş Çağlar, blockchain teknolojisini sadece kripto para olarak düşünmemek gerektiğini söyledi.

Farklı token projeler ürettiklerini vurgulayan Çağlar şunları söyledi:

İlk başta blokchain Ar-Ge firması olarak yola çıktık. Alım satım platformumuz Bitci.com’un ardından, kendi blockchain platformumuz olan Bitci Chain’i ve kripto paradan Türk Lirası’na ödeme platformu olan Bitci Pay’i geliştirdik. Gelecekte dünyada birçok ülke bu teknolojiyi kullanmaya başlayacak. Bunu sadece kripto para olarak düşünmemek lazım. Blokchain teknolojisi hayatımızın birçok alanında kullanabileceğimiz yapıya sahip.

5G Teknolojisi

5G ağının yükselişi, geleneksel 4G bağlantılarından daha yüksek bant genişliği ve daha düşük gecikme süresi ile daha hızlı internet bağlantı hızı (100 kat daha hızlı) gibi tamamen yeni bir mobil deneyim sunacak. Telekomünikasyon servis sağlayıcıları için yeni fırsatlar açacağı için en yıkıcı teknolojilerden biridir.

5G, mobil kapsama boşluğunu kapatacak ve geleneksel olarak ulaşılması zor alanlardaki işletmeler için fırsatlar yaratacaktır. Sağlık, tarım, ulaşım gibi sektörler, sektörlerini daha iyi hale getirmek için 5G’den büyük ölçüde faydalanacak.

Teknoloji Neden önemli

Teknoloji dinamiktir ve bildiğimiz hayatı ve neredeyse her şeyi nasıl yaptığımızı şekillendirmeyi devam edecektir. Daha da önemlisi, işletmeler üzerindeki derin etkisi ve dünyayı en uzak ticari kuruluşlara bile yaklaştırma kapasitesidir. Örneğin 5G teknolojisi, Blockchain teknolojisi gibi birçok ülkede zaten benimseniyor. Bu nedenle, işletmelerin geleceğe hazırlanmak ve hızla değişen bir dünyada daha iyi rekabet etmek ve gelişmek için bu teknolojilerden yararlanmak konusunda daha proaktif olmaları önemlidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

 

Kaynak Nairametrics.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku