FBI İmkansızı Başardı: Kripto Piyasasının Sallanmasının Sebebi Bu Olabilir!

189

FBI, Darkside hacker grubunun aldığı fidyeyi ele geçirmeyi başarırken, aynı zamanda Bitcoin (BTC) ağının güvenliği konusunda endişeleri artırdı.

FBI güvenlik endişelerini artırdı

7 Haziran Pazartesi günü, ABD Adalet Bakanlığı (DoJ) ve FBI, Colonial Pipeline’dan fidye parası olarak elde ettiği Darkside hacker grubundan 2.3 milyon dolar ele geçirmeyi başardı. Bilgisayar korsanları, geçen ay Mayıs 2021’de Colonials operasyonlarını hacklemiş ve büyük yakıt kıtlığına ve fiyat artışlarına neden olmuştu.

 

Pazartesi günü, Adalet Bakanlığı fidye olarak ödenen toplam 4.4 milyon doların yarısını geri almayı başardığını söyledi. Federal soruşturmada ödenen 75 BTC’nin 63,7 tanesinin geri alınabildiği belirtiliyor. İlginç bir şekilde, FBI’ın bilgisayar korsanlarının cüzdanlarının özel anahtarlarına nasıl erişmeyi başardığı bir sır olarak kalmaya devam ediyor. ABD Adalet Bakanlığı, bilgisayar korsanının parayı gönderdiği Bitcoin cüzdanının şifresine sahip olduğunu söyledi. FBI Direktör Yardımcısı Paul Abbate şunları söyledi:

Hackerlar FBI’dan kaçacaklarını sanıyorlarsa, yanılıyorlar. Yasa dışı yollarla elde edilen fonları bizden kaçıramazsınız.

Kripto para piyasası kızıla büründü

ABD Adalet Bakanlığı Başsavcı Yardımcısı Lisa O. Monaco, fon akışını izlemek için tüm araçlara sahip olduklarını da sözlerine ekledi. Bu kesinlikle Bitcoin ağının güvenliği konusunda şüphe uyandırdı. Soru şu ki, FBI ve diğer güvenlik kurumları bu tür Bitcoin cüzdanlarının özel anahtarlarına erişebiliyor mu? Bitcoin (BTC) fiyatı da yeni patlak verdikten sonra yüzde 10 düştü. An itibariyle, BTC yüzde 9.84 düşüşle 32. 797 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Twitter’da Mr. Whale adıyla geçen popüler kripto analisti, bu düzeltmeye FUD diyemeyeceğimizi söyledi. Analist, FBI’ın cüzdanı ele geçirmesinin bu fiyat düşüşüne yol açan ciddi güvenlik endişeleri yarattığına inanıyor. İlginç bir şekilde analist, Bitcoin ağının NSA tarafından tasarlanan aynı güvenlik algoritmasını – SHA 2  kullandığına da dikkat çekiyor.

FBI, Blockchain Explorer yazılımı kullandı

Bir FBI ajanından alınan bilgiye göre, güvenlik kurumunun, kullanıcılarının Bitcoin gibi Blockchain aramasına olanak tanıyan ve işlemlerin miktarı ve hedefi hakkında ek bilgi sağlayan bir Blockchain gezgin yazılımı kullandığını gösteriyor. Beyanname, bunun temel olarak Darkside tarafından fidye parasını aklamak için kullanılan farklı Bitcoin adreslerini bulmak olduğunu belirtiyor.

FBI, 63.5 BTC tutan böyle bir BTC adresine erişebildiğini kaydetti. İlginç bir şekilde ajan, FBI’ın bu adresin özel anahtarına sahip olduğunu ancak nasıl olduğunu açıklamadığını belirtiyor. Bu, BTC ağının tam kanıt olup olmadığı ve FBI olsa bile üçüncü bir tarafın nasıl cüzdanın özel anahtarlarına bu kadar kolay erişebileceği konusunda ciddi şüpheler uyandırdı.

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku