Ethereum Kurucusu Bu Altcoin'de Short Pozisyonunu Kârla Kapattı!

Ethereum Kurucusu Bu Altcoin’de Short Pozisyonunu Kârla Kapattı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasasının tanınan isimlerinden Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, yakın zamanda yaptığı short işlemlerinden 92 bin dolarlık kazanç sağlayarak kripto para topluluğunun dikkatini çekti! İşte detaylar…

Ethereum kurucusu bu altcoin projesinde short pozisyonundan 92 bin dolar kazanç sağladı!

Kripto para piyasasının tanınan isimlerinden Vitalik Buterin, daha önce kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz üzere RAI’nin başarılı projeler arasında yer aldığını belirtmişti. Ethereum kurucusu, geçtiğimiz yıl Mayıs ve Haziran aylarında 400 bin RAI token ödünç alıp bu token’ları 1.2 milyon dolarlık stablecoin DAI karşılığında satarak takas gerçekleştirdi. Bu işlemle RAI’de dolara karşı etkin bir short pozisyon oluşturmuştu.

Vitalik Buterin Çakılan Bu Altcoin Projesini Övdü: Geleceği Parlak!

Verilere göre Ethereum kurucusu Buterin, 22 Ocak tarihinde 1.13 milyon dolarlık DAI ve RAI karşılığında Ethereum satışında bulunarak pozisyonunu kapattı. Buterin’in ETH cüzdanındaki zincir üstü kayıtlar ise Buterin’in bu işlemlerden 92 bin dolar kâr ettiğini gösteriyor.

Reflexer Labs tarafından geliştirilen RAI, herhangi bir token ya da fiat para birimine bağlı olmayan ancak ETH tarafından desteklenen deneysel bir “stablecoin” projesi olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan RAI mint etmek isteyen kullanıcıların, ETH’lerini teminat olarak kilitlemeleri ve yüzde 2’lik bir ücreti karşılaması gerekiyor.

RAI token nedir?

Bir stablecoin projesi olarak tasarlanan RAI, Reflexer Labs tarafından geliştirilen ve herhangi bir token ya da itibari para birimi yerine Ether ile desteklenen deneysel bir stablecoin olarak karşımıza çıkıyor. RAI basmak için kullanıcı, teminat olarak Ethereum’larını kilitlemeli ve yüzde 2’lik bir basım ücreti ödemesi gerekiyor.

Analist Bu Altcoin İçin İddialı: Bitcoin Karşısında Güçleniyor!

Öte yandan RAI, istikrarı korumak için algoritmik bir strateji ile karşımıza çıkıyor. Bu yaklaşımı ile beraber token, arz ve talebi etkileyerek belirli bir varlığa bağlı olmaksızın volatilitesini düşürüyor. Projenin tasarımı nedeniyle ABD dolarına bağlı kalamayan token, birçok dalgalanma ile karşı karşıya kalıyor. 2022 yılında fiyatı 3.07 dolar seviyesinden 2.79 seviyesine kadar düşen RAI’nin teminat olarak kullanılan ETH de dahil olmak üzere birçok kripto paradan daha az volatilite yaşadığı aktarılıyor.

“Bu Stablecoin projesinin tasarımı kusurlu!”

RAI projesi, sabit kalmak için algoritmik bir tasarım kullanıyor. Bu tasarım, token için arz ve talep üzerinde bir etkiye sahip. Tasarımla beraber varlık, başka bir varlığa bağlı kalmadan volatilitesini azaltabilir. Projenin kendine has özelliği ile beraber ABD dolarına bağlı kalamamakta ve zaman içerisinde dalgalanmalar yaşanmaktadır. 2022 yılı boyunca 2.79 dolar seviyelerine kadar geriledi. Fakat bir diğer taraftan teminat olarak kullanılan Ethereum’lar da dahil olmak üzere serbest dalgalanan çoğu dijital varlıktan çok daha az değişken bulunuyor.

Bitcoin'i Bırakın: Herkes Bu Altcoin Diyor!

Bir diğer yandan SparkChain’in kurucu ortağı ve CEO’su olan Ameen Soleimani, konu hakkında yorumlarda bulundu. Reflexer Labs Kurucu ortağı Soleimani, RAI’nin mevcut tasarımının kusuru olduğunu söylüyor ve buna örnek olarak Buterin’in bu short ticaretini gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ethereum Kurucusu Bu Altcoin’de Short Pozisyonunu Kârla Kapattı!