Dolar Kan Kaybederken Trump’tan Çarpıcı Kripto Para Açıklaması Geldi!

66

Eski ABD başkanı Donald Trump’ın, kripto para hayranı olmadığını biliyoruz. Başkanlığı boyunca,  kendisi bu görüşünü defalarca ifade etti. Milyarder eski başkan Trump, Fox Business “Varney & Co” isimli programda yaptığı röportaj sırasında, kripto paralar hakkında konuştu.

ABD’liler kripto para birimlerine değil dolara yatırım yapmalı

Trump, programı sunucusu Stuart Varney’e kripto para karşıtı yorumlar yağdırırken, doları sevdiğini ve kripto varlıklarına yatırım yapmanın, eninde sonunda gerçekleşmeyi bekleyen bir felaket olduğunu söyledi. Trump yatırımcılara seslenerek, kripto paraların “dolara zarar verdiğine” ve Amerikalıların dijital varlıklar yerine dolara yatırım yapması gerektiğine” inandığını bildirdi.

Haziran ayında Trump, Bitcoin’i “dolandırıcılık” olarak nitelendirdi ve doların itibarını düşürmekle suçladı. Eski başkan şunları söylemişti:

Dünyanın para birimi dolar olmalı. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin bu sistemde olmasını istemiyorum. Bu varlıkların çok ama çok yüksek önlemlerle düzenlemeleri gerektiğini düşünüyorum. Kripto varlıkları, doların avantajını ve doların önemini ortadan kaldırıyor.
.

Ekonomik felaket, dolar ve merkez bankasından kaynaklanacak

Dolar geçen yıl hiç iyi performans sergilemedi. Kripto para birimleri ise muazzam değer kazandı. Wall Street Journal Dolar Endeksi’ne (DXY) göre, dolar  geçen yıl bu zamanlar bulunduğu seviye ile aynı yerde. Endeks, doların 16 yabancı para birimine göre değerini ölçüyor. Dolar, dünyanın rezerv itibari para birimidir, ancak bugünlerde istikrarlı olmaktan uzak görünüyor ve çeşitli faktörler göz önüne alındığında “potansiyel bir felaket” olarak da değerlendirilebilir. Covid pandemisi 2020’nin başlarında ortaya çıktığınan beri, Federal Rezerv, teşvik paketleri için trilyonlarca dolar bastı. Para sistemine ne kadar fazla nakit verilirse, her bir doların değeri o kadar düşük olur. Faiz oranlarının sıfır ve enflasyonun yüzde 5,4 olduğu birleştiğinde, bu Trump’ın değerli doları için iyiye işaret değil. Kripto para birimleri ise kazandırmaya devam ediyor.

Geçen ay, Fed’in bilançosunun ve varlık yükümlülüklerinin 8 trilyon dolar olduğu ve büyümeye devam edeceği bildirildi. Bu yükümlülüklerin çoğu, merkez bankasının ayda 120 milyar dolarlık tahvil ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler gibi varlıkları satın almak için dolaşıma çıkardığı dolar. Pandemiden kurtulmak uzun yıllar, belki de on yıl alacak, bu nedenle asıl bir felaket gerçekleşecekse, bu kripto para birimlerinden değil, fiat para birimlerinden ve merkez bankası para manipülasyonundan kaynaklanabilir. Yatırımcılar, kripto paraları  enflasyona karşı bir koruma olarak görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cryptopotato.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku