El Salvador Yeni Bitcoin Projesini Açıkladı!

1.210

Bitcoin (BTC) rüyasının doğduğu El Salvador’daki El Zonte sörf noktası, artık tüm Orta Amerika’daki ilk dalga parkı olacak. Ülke yakında sularına daha fazla sörfçü çekmek için popüler olarak “Bitcoin Beach” olarak bilinen parkın inşaatına başlayacak.

El Salvador popüler Bitcoin plajı inşaatına başladı

Bitcoin Beach projesi, kripto para biriminin El Zonte sahil kasabasına isimsiz bir bağışının ardından üç yıl önce başladı. Bundan sonra, bölgedeki işletmeler ve turistler, plaj kulübelerinde işlem yapmak veya diğer yerel harcamalar için Bitcoin’i giderek daha fazla kullanmaya başladı. Kasabadaki çalışanlar maaşlarını kripto para biriminde alıyor. Bitcoin Beach böylece, kasabanın para birimini ödeme aracı olarak kabul etmesine bir övgü olarak başladı. Bütün bunlar hükümetin müdahalesinden bağımsız olarak gerçekleşti. Uzak olmasına rağmen, Bitcoin Beach kısa sürede dikkatleri üzerine topladı ve ülke çapında bir dinamiğe etkin bir şekilde katkıda bulundu. Eylül 2021’de Başkan Nayib Bukele’nin önderliğinde El Salvador, BTC’yi yasal ödeme aracı olarak kabul etti. Bitcoin Beach şöyle tanıtılıyor:

Dünyanın para sistemini alt üst etmeye yardım eden küçük topluluk.

El Salvador şimdi Bitcoin sahilinde yeni geliştirme projeleri başlatarak BTC hareketini daha da güçlendirmek istiyor. Kasaba, dünya çapında sörfçüler için popüler bir destinasyon olduğundan, kripto para biriminin büyük ölçüde benimsenmesi muhtemel görülüyor. Amatör ve profesyonel sörfçülerin ağırlanması bekleniyor. İkinci kategori ise 2020 Tokyo olimpiyatlarının spor kategorileri arasına sörf resmi eklendiğinden beri olimpiyat kursiyerlerini de içeriyor. Norm haline geldiği için, yaklaşan yeni sörf parkının keyfini çıkarmak isteyen turistler ve sörfçüler ödemeleri BTC ile yapabilecek. El Salvador’daki Bitcoin kabul hareketi, bu projenin ülkeyi sörf için bir turizm merkezi haline getireceğini söylüyor. Zaten, dünya çapındaki sörfçüler, önde gelen kripto para birimini bir ödeme seçeneği olarak tanımaya başladılar. Ayrıca, tüm zamanların en iyi profesyonel sörfçüsü olan ikonik Amerikalı sörfçü Kelly Slater, kripto ve Bitcoin’e büyük ilgi gösteriyor.

El Salvador için BTC’yi yasal ödeme aracı olarak kabul etmenin artı ve eksileri

El Salvador turizmin ötesinde, her yıl uluslararası havaleler için komisyon olarak ödenen yüz milyonlarca doları kurtarmak için BTC aldı. BTC yatırımı, GSYİH’sinın yüzde 20’si bu tür ödemelerden oluşan bir ülke açısından yurt dışından eve para göndermek için daha ucuz bir yöntem olarak ortaya çıktı. Ayrıca, destekçiler bunun banka hesabı olmayanlar için finansal hizmetlere erişimi artıracağını söyledi.

Bununla birlikte, aralarında Uluslararası Para Fonu (IMF)’nun da bulunduğu eleştirmenler, El Salvador’un yasal ödeme aracı olarak BTC ile ciddi finansal istikrarsızlıkla karşı karşıya kalabileceği konusunda hala ısrarcı. Ülkenin Bitcoin rezervi Eylül ayından bu yana zaten 12 milyon dolarlık bir kayıp yaşadı. Şüpheciler, ülkenin kara para aklama gibi mali suçları da yayıyor olabileceğini düşünüyor. Dahası, ülke nüfusunun neredeyse yarısının internet erişimi yok ve birçoğunun da ara sıra erişimi var. İnternet, bir Bitcoin ekosisteminin vazgeçilmez bir unsurudur. Bitcoin ile ilgili daha fazla güncel haber için lütfen Kriptoarena.com adresini ziyaret ediniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Crypto-news-flash.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku