Uluslararası Ödemeler Bankası’ndan DeFi Uyarısı: Hafife Almayın

79

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), merkezi olmayan finansın (DeFi) finansal sistem için bir endişe kaynağı olduğunu söylüyor. BIS’e göre DeFi’ın kara para aklamaya engel olma ve yatırımcı koruma konularında yetersiz olduğunu ifade ediyor. Kriptoarena.com olarak Uluslararası Ödemeler Bankası’nın konuya ilişkin uyarılarını inceliyoruz.

Uluslararası Ödemeler Bankası: DeFi finansal sistem için bir endişe kaynağı

Parasal ve finansal istikrarı sağlamak için merkez bankalarını küresel olarak destekleyen uluslararası finans kuruluşu olan Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), DeFi siteminin yatırımcıları yeterince koruyamadığını ve kara para aklamaya açık olduğunu iddia ediyor. Uluslararası Ödemeler Bankası, merkezi olmayan finansın (DeFi’ın) “önemli finansal güvenlik açıklarına” eğilimli olduğunu düşünüyor.

BIS, ödeme gücüyle ilgili endişelerin, stablecoin’ler gibi yasal para birimlerine sabitli kripto para birimlerini etkileyebileceğini ifade ediyor. BIS ayrıca, DeFi sistemindeki bu durumun büyük eşzamanlı para çekme işlemlerine ve nihayetinde temerrüde yol açabileceğini söylüyor. Bankanın konuya ilişkin iddiaları ise şu şekilde:

Birinci dereceden kara para aklama ve yatırımcı koruma endişelerine yol açmanın yanı sıra, DeFi aynı zamanda önemli finansal güvenlik açıkları sergiliyor. Bunlar, daha geleneksel finans biçimlerindekilerle paralellik gösterir, ancak bunları aşar. Örneğin, stablecoin’ler klasik koşulara tabidir: likit taleplerin daha az likit rezerv varlıklarla desteklenmesi, yatırım fonu endüstrisindeki telafilerden kaynaklanan sürekli fiyat düşüşlerine neden olabilir.

BIS’e göre DeFi’ın ekonomiye faydalarını belirlemek oldukça zor

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) kripto ekosistemindeki DeFi kaynaklı risklerin geleneksel finansa yayılıp yayılmayacağının belirsiz olmasına rağmen, olasılığın “küçümsenmemesi” gerektiğini söylüyor. Banka konuya ilişkin olarak şu uyarılara yer veriyor:

Kripto ekosisteminde, riskler şimdiye kadar çoğunlukla seyrek ve büyük fiyat düşüşleri ile ortaya çıktı. Bu tür kırılganlıkların bu ekosistemle sınırlı mı yoksa geleneksel olana mı yayılacağı hala belirsiz. Ancak, özellikle stablecoin düzenlemelerinin kendileri önemli bağlantılar oluşturabileceğinden, yayılma potansiyeli hafife alınmamalıdır. Tarihin de onayladığı gibi, katlanarak büyüyen herhangi bir şeyin kendi kendine yetmesi pek olası değildir ve bu nedenle yakından takip edilmesi gerekir.

Uluslararası Ödeme Bankası, DeFi sisteminin “reel ekonomiye” faydalarının “tespit edilmesinin zor” olduğunu da ifade ediyor. BIS merkezi olmayan finans hakkında son olarak şu yorumları yapıyor:

Yeni bir ödeme ve işlem sistemi olan (DeFi), geleneksel finansın yüksek maliyetler ve yavaş hız gibi bazı dezavantajlarının üstesinden gelmeyi vaat ediyor. Şimdilik, bu kazanımları tespit etmek zor: DeFi, büyük ölçüde kendi ekosistemi içinde çalışıyor gibi görünüyor ve reel ekonomiye finansal aracılık hizmetlerinin sağlanması yolunda çok az şey var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Dailyhodl.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku