El Salvador Büyük Zararda: ”Başkan Vergileri Bitcoin Ateşine Atıyor”

359
El Salvador, Bitcoin (BTC)’i yasal  para birimi ilan eden ilk ve tek ülke olarak tüm dikaktleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Ancak, BTC’nin sert düşüşler yaşamasıyla, ülke büyük maddi kayıplar yaşarken, eleştiriler de çoğalmaya başladı.

”Başkan, vatandaşın ödediği vergiyi Bitcoin ateşine atıyor”

 Lider kripto para birimi Bitcoin, birkaç hafta içinde yüzde 17,5’lik bir düşüş yaşadı. Bloomberg tarafından yakın zamanda yapılan bir hesaplamaya göre, El Salvador BTC’den zarar etti. Başkan Nayib Bukele’nin Twitter paylaşımlarına göre, ülke yaklaşık 1.391 Bitcoin’e sahip. Hükümet, BTC başına ortalama 51.056 dolar ödedi ve toplamda BTC’ye yatırılan para 71 milyon dolar. Salvador hükümeti tarafından tutulan Bitcoin’lerin mevcut toplam değeri ise 59 milyon dolar. Başka bir deyişle, El Salvador, an itibariyle 12 milyon dolar zararda. Ekonomist Steve Hanke, ”BTC, oldukça oynak ve spekülatif bir varlık. Başkan, vatandaşın ödediği vergiyi Bitcoin ateşine atıyor. Hazır ateşten konuşuyorken, El Salvador’un dolar borcu da ateşler içinde” açıklamasını yaptı.

 

Bitcoin’i ulusal para birimi olarak kabul eden tek ülke olarak gündemden düşmeyen El Salvador yeni bir adım atmaya hazırlanıyordu. El Salvador Başkanı Nayib Bukele, ”Bitcoin Şehri”  inşa etme planları ile ilgili bir duyuru yaptı. Ülke ayrıca, 1 milyar dolarlık Bitcoin tahvili ihraç etmeyi planlıyor. Latin Amerika ülkesi El Salvador, dünyanın ilk Bitcoin Şehrini inşa etme planlarını açıklamıştı. Ülke Başkanı Nayib Bukele çarpıcı açıklamalarda bulundu. Duyuruya göre, Bitcoin Şehri başlangıçta BTC tahvilleri ile finanse edilecek. Ayrıca ülkenin doğusunda planlanan şehir, enerjisini yanardağdan alacak ve katma değer vergisi (KDV) dışında herhangi bir vergi almayacak.

Ülke, IMF’ten kurtulmayı hedefliyordu

BTC savucunucusu Max Keizer, Haziran 2021’de bu fikri ilk öneren kişi olduğu için bu vesileyle özel olarak anılmayı hak ediyor.  Keizer’ın bu önerisi, El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin 22 büyük volkanik bölgeden gelen jeotermal enerjiyi kullanarak yeşil enerji ile “BTC madencilik tesisleri” yapma planlarının ortaya çıkmasıyla gelmişti. Keizer’a göre, ülke bu sayede IMF’ten kurtulabilir.

El Salvador, Ülkedeki BTC benimsenme sürecini hızlandırmak ve Bitcoin’in üzerine yeni bir finansal sistem inşa etmek” için  Bitcoin tahvilleri ihraç etmeye hazırlanıyor. Ülke, Blockstream’in Liquid Network’ü aracılığıyla 1 milyar dolar değerinde Bitcoin tahvili ihraç edebilir. Tahvil ihracından elde edilen gelir, volkanla çalışan BTC madenciliğinin gelişimini destekleyecek. Ancak Bukele, bu tahvilleri ihraç etmek için  Blockstream ve Bitfinex ile bağlantı kurdu.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku