El Salvador'dan Büyük Bitcoin Ödemesi: Başkan Tepki Gösterdi!
El Salvador'dan Büyük Bitcoin Ödemesi: Başkan Tepki Gösterdi!

El Salvador’dan Büyük Bitcoin Ödemesi: Başkan Tepki Gösterdi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptoarena.com olarak birçok defa isminden söz ettiğimiz ülkelerden biri olan El Salvador, genel olarak Bitcoin alımlarıyla beraber gündeme geliyor. Son olarak El Salvador, 800 milyon dolarlık tahvil borcunu ödedi. Dikkat çeken bu gelişme sonrası Devlet Başkanı Nayib Bukele, bazı kuruluşlara tepki gösterdi! İşte detaylar…

El Salvador 800 Milyon dolarlık tahvil borcunu Bitcoin ile ödedi!

Önemli ulusal ve uluslararası medya kuruluşlarının “El Salvador hükümetinin temerrüde düştüğü” yönündeki haberlerine rağmen, Başkan Nayib Bukele Twitter hesabında “ülkenin 2023’te vadesi dolan, 800 milyon dolar artı faiz değerindeki tahvilin tamamını ödediğini” belirtti. Bunun hemen ardından El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, satış noktalarının, Güney Amerika ülkesinin “Bitcoin bahsi” nedeniyle borçlarını ödeyemeyeceğini kapsamlı bir şekilde öne sürdüklerini söyledi.

Bu firmalardan bazılarının, ülkesinin Bitcoin kayıpları nedeniyle tahvil ödemelerini yapmak için Uluslararası Para Fonu ile bir anlaşma yapmak zorunda kalabileceğini yazdığını aktardı.

El Salvador’a Ne Olur?

Başkan Nayib Bukele, El Salvador’un 2021’de ABD doları ile yasal ödeme aracı olarak Bitcoin’i ($BTC) benimsemesini teklif ettikten sonra, ülkenin iyi bir mali duruma sahip olduğunu kanıtlamak zorunda kaldı. Bunu takiben, Ocak 2022’nin başlarında Başkan Bukele, kripto para birimine dayalı 1 milyar dolar değerinde Bitcoin tahvili ile bir ekonomik sistem olan “Bitcoin City” önerdi. Buna dijital ve teknolojik eğitim, tüm şehir için jeotermal enerji ve güvenli ve çevre dostu toplu taşıma desteği dahildir.

Kripto para piyasası çöküş yaşarken, El Salvador Başkanı Nayib Bukele, ülkenin şimdiye kadarki en büyük Bitcoin (BTC) alımını duyurdu.

Ancak El Salvador’un ulusal borcu, kripto piyasasındaki düşüş trendi nedeniyle Nisan ayında yüzde 15,1 düşerek tüm zamanların en düşük seviyelerine geriledi. Bu, bir Bitcoin Şehri yaratma kampanyasının çöküşüyle ​​örtüşüyordu. Ve Orta Amerika ülkesi borcunu azaltması için baskı altındaydı. Şimdi “El Salvador 800 milyon dolarlık borcunu ödedi”. Ayrıca ülke, 2022’de gerçekleştirdiği iki erken alım operasyonunun ardından tahvilin anapara ve faiz ödemelerinin 604,1 milyon dolar ve 23,4 milyon dolara düşürüldüğünü bildirdi.

Öte yandan Kasım 2022’de El Salvador, Bitcoin ile ilgili tüm ulusal faaliyetleri izlemek ve yönlendirmek için El Salvador’un Ulusal Bitcoin Ofisi’ni (ONBTC) kurdu. ONBTC’ye göre ülke, yeni bir yasa çıkararak kripto para biriminin daha geniş çapta benimsenmesinde önemli bir adım attı. Tüm kripto para birimleri için bir düzenleyici çerçevenin resmi onayı 12 Ocak 2023’te yürürlüğe girdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

El Salvador’dan Büyük Bitcoin Ödemesi: Başkan Tepki Gösterdi!