Saylor’un Dileği Gerçekleşiyor! BTC Benimsenmesi İçin Çok Önemli!

12

Kurumsal Bitcoin (BTC) sahipleri, kripto para biriminin fiyatı yükseldiğinde kazanç tablolarında varlıklarının değerini işaretleyebilecekleri belirtildi. Bitcoin maksimalisti Michael Saylor, kripto para birimleri ve muhasebe prosedürlerini çevreleyen kural değişiklikleri adına uzun süredir çalışıyor. 12 Ekim Çarşamba günü ise sonunda isteğinin kabul edildiği açıklandı.

Yeni muhasebe modeli nasıl olacak?

Finansal Muhasebe Hizmetleri Kurulu (FASB), kripto para birimleri için gerçeğe uygun değer muhasebesi prosedürlerini benimsemeyi kabul ettiklerini duyurdu. Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Bu, teorik olarak Bitcoin gibi kripto para birimlerinin şirketlerin bilançolarında tutmaları için daha çekici hale getirecek. Wall Street Journal tarafından belirtilene göre FASB, son toplantısında gerçeğe uygun değer muhasebesinin “kripto piyasası ekonomisini en iyi şekilde yakaladığını” açıkladı. Aslında, standardı bir seçenekten ziyade bir gereklilik haline getirmeye kararlı oldukları belirtiliyor. Yönetim kurulu üyesi Gary Buesser konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Yatırımcılardan açıklama yoluyla şeffaflık istediklerini ve buna ulaşmanın tek yolunun gerçeğe uygun değer olduğunu duyduk.

 

btc

Gerçeğe uygun değer muhasebesi, bir şirketin sahip olduğu varlıklarını mevcut piyasa koşullarına göre fiyatlandırılmasını hesaplamaktadır. Diğer bir deyişle, muhasebeciler kripto piyasasındaki genellikle değişken olan hareketlere anında tepki verebilmektedir. Bu değişiklikten önce Bitcoin, finansal tablolarda ve kazanç raporlarında rapor edildiğinde fiyatı yılda yalnızca bir kez gözden geçirilen “uzun ömürlü maddi olmayan varlık” olarak değerlendirmeye alınıyordu.

Bitcoin (BTC) muhasebe kurallarında değişikler yapılması durumunda neler yaşanabilir?

Tüm bunlarla birlikte, Bitcoin’in değeri ancak satılıncaya kadar kişinin cüdan hesabında düşebilme ihtimali ile karşı karşıyaydı. Bu kural, Tesla ve MicroStrategy dahil olmak üzere yüksek profilli Bitcoin balinalarından ayı piyasasının en kötü çeyreğinde yüz milyonlarca değer düşüklüğünün sonucu olarak ücretlerine katkıda bulunduğu belirtiliyor. Bu nedenle MicroStrategy, Bitcoin’in muhasebe kurallarında kripto para piyasası için daha uygun bir değişiklik yapılmasına dair savunmada bulunuyor. MicroStrategy eski CEO’su Michael Saylor, yönetim kurulunun varlık sınıfı için gerçeğe uygun değer muhasebesini dikkate almaya başlayacağını onayladığı Mayıs ayı itibariyle heyecanlı olduğunu belirtti. FASB Yönetim Kurulu Üyesi Marsha Hunt konu ile ilgili olarak şunları söylüyor:

Maddi olmayan model kapsamındaki muhasebenin mutlaka anlamlı sonuçlar vermediğini anlayabiliyorum.

MicroStrategy’nin yeni CEO’su ve eski CFO’su Phong Le, WSJ’ye, yerleşik yaklaşımın şirketleri finansal tablolarını BTC ile ilgili yanlış bir şekilde hazırlamaya zorladığına dair açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz yıl bir mektupta FASB’ye aktardığı demeçte şunlara yer vermişti:

Bilançomuzda bildirilen defter değeri ile BTC’lerin adil piyasa değeri arasındaki bağlantının zaman içerisinde önemli ölçüde artmasını bekliyoruz.

Montclair State Üniversitesi’nde muhasebe ve finans bölümünde yardımcı doçent olan Deniz Appelbaum, adil değer sisteminin şirketleri bilançolarına Bitcoin eklemeleri konusunda azda olsa isteksiz hale getirebileceğine dair açıklamalarda bulundu:

Kripto para birimlerinin muhasebesi ve değerlemesi için bu standartlar olmadan, şirketler onları tutmakta isteksiz konumdadır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak cryptopotato
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku