El Salvador Başkanı: Bitcoin’i Ucuza Sattığınız İçin Teşekkür Ederiz!

441

Kripto para piyasasının uzun zamandır takip ettiği ve ana para birimi Bitcoin olan popüler Orta Amerika ülkesi El Salvador, yeni BTC alımlarıyla beraber dikkatleri üzerine çekti. Ülke başkanı Nayib Bukele, 80 adet Bitcoin daha satın aldıklarını belirtti. Ülkenin bu zamana kadar yaptığı alımlar ise son derece dikkat çekiyor. İşte detaylar…

Bukele: “Gelecek Bitcoin (BTC)’de!”

Son günlerde kripto para piyasasında yaşanan fiyat düşüşlerinin bir sonucu olarak birçok yatırımcı ve ünlü isim, Bitcoin satın alımı yapmaya devam ediyor. El Salvador’un başkanı Nayib Bukele, 1 Temmuz’da ulusun yaklaşık 19 bin dolar seviyesinden, 80 Bitcoin daha satın aldığını tweetledi. Daha sonrasında ise Bukele, “Gelecek Bitcoin’in. Ucuza sattığınız için teşekkürler.” sözlerini kullandı. Orta Amerika ülkesi El Salvador’un yaptığı son Bitcoin alım işleminin toplam maliyeti 1.52 milyon dolar civarında bulunuyor. El Salvador devlet başkanının attığı Tweet ise şu şekilde:

Daha önce kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi El Salvador, en son Bitcoin (BTC) alımını Mayıs ayında gerçekleştirmişti. Lider kripto para birimini ortalama olarak 30.744 dolar fiyatla satın alım yapan Orta Amerika ülkesi, 15,3 milyon dolar maliyetle 500 Bitcoin satın alımı yapmıştı. En son yaptığı satın alımla beraber Orta Amerika ülkesi, toplam olarak 2.381 Bitcoin’e sahip bulunuyor.

Orta Amerika ülkesi BTC alımı yapmaya devam ediyor!

Hatırlayacağınız üzere Orta Amerika ülkesi El Salvador, Eylül 2021’de devlet hazinesi için BTC satın alımı yapmaya başladığında, toplam olarak 200 BTC satın almıştı. Bununla birlikte, devletin alım yaptığı sırada Bitcoin fiyatı yaklaşık olarak 50 bin dolar seviyelerinden işlem görüyordu. Bu ilk işlemin hemen ardından ise 2021 yılı içerisinde yedi işlem daha yapıldı ve bu yılın Ocak ayında önemli bir satın alım daha yaptılar. Toplam olarak ise birim için ortalama 36.500 dolar seviyesinden 410 BTC satın alımı yapılmıştı.

Mayıs ayında, El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, hükümetin o sırada sahip olduğu Bitcoin miktarının yıllık bütçesinin yüzde 0,5’inden daha azına eşit olduğunu söyledi. Ayrıca Bitcoin’in neden olduğu kayıpların ülkenin ekonomik durumuna son derece az risk getirdiğini belirtti. Öte yandan Maliye bakanının yorumlarına atıfta bulunan Bukele, “Bana daha fazla Bitcoin almamı mı söylüyorsunuz?” sözlerinde bulundu.

El Salvador Başkanından Çarpıcı Bitcoin Yorumu: 5 Tahmin!

Bu durum geçtiğimiz hafta CNBC’de yayınlanan bir raporun, El Salvador’daki ekonomik büyüme oranının büyük ölçüde düştüğünü söylemesinin hemen ardından yaşandı. Yayınlanan rapora göre Orta Amerika ülkesinin açığı günden güne büyümeye devam ediyor ve piyasa uzmanları, ülkenin borçları ile kazancının karşılaştırması olan borç-GSYİH oranının yüzde 87’ye ulaşacağını bildiriyor. Lider kripto para birimi Bitcoin, anlık olarak 19,492.52 dolar seviyesinden işlem görüyor. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.990 dolarda bulunan BTC, söz konusu tarihten bu yana yüzde 72 değer kaybetti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak thecryptobasic
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku