El Salvador 80 Bitcoin (BTC) Satın Aldı! Fiyat Nasıl Etkilenecek?

41

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, 80 Bitcoin alımı yaptıkları açıklamasında bulundu. Kripto para piyasalarında yaşanan düşüşlerinde tam ortasında gerçekleşen satım alım sonrasında BTC fiyat seviyesinin yeniden 20 bin dolar seviyesine çıktığı görüldü.

Bitcoin alım sonrası kısa süreliğine de olsa yükseliş yaşadı

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Güney Amerika ülkesi, her biri yaklaşık 19 bin dolar fiyat seviyesinden 80 Bitcoin satın aldı ve toplam işlemi 152 bin dolar olarak değerlendirdiği bildirildi. Satın alım işleminin ardından, BTC fiyatlarını hafifçe yükselttiği ve kısa süreliğine 20 bin dolara yeniden yükselmesine yardımcı oldu. Gerçekleştirilen satın alım öncesinden lider kripto para birimi Perşembe günü 19 bin dolar seviyesinin altına gerilemesinden ve risk odaklı piyasalarda daha geniş bir düşüşler karşılaşmadan önce 18.763 dolar seviyesine kadar düşmesinden sonra geldi. Coin şu anda 19.730 dolar fiyat seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.

ABD seansı sırasında borsalarda da düşüşler yaşandı ve Nasdaq Composite-Bitcoin’in en yakın paraleli yüzde 1,3 oranında değer kaybetti. Artan enflasyon, olası bir durgunluk ve Federal Rezerv’in faiz artırımlarına ilişkin endişeler son birkaç ayda kripto para piyasalarında ciddi düşüşlerin yaşanmasını tetikledi. El Salvador’un satın alım yapması ise fiyatları kısa süreliğine de olsa destekledi ve token’in birkaç saatliğine 20 bin dolar seviyesini geri almasına yardımcı oldu. Nayib Bukele bir tweet’tinde şunları söyledi:

El Salvador bugün her biri 19 bin dolardan 80 BTC satın aldı! Bitcoin gelecek! Ucuzdan sattığınız için teşekkürler.

Düşüşler yakın vadede bitecek mi?

Ancak, lider kripto para biriminin şimdi 20 bin doların altında işlem görmeye başladığı göz önüne alındığında, bu artışın kısa süreliğine geliştiği görünüyor. Gerçekleşen satın alma aynı zamanda Bukele’nin ilk kez yaptığı bir durum değil. Bu yılın başlarında Bukele, ortalama 30.744 dolar fiyatla 300 BTC alımı yapmıştı. Bukele’nin ise şimdi bu yatırımı sadece tuttuğu söyleniyor. Ülkenin Maliye Bakanı, yaşanan kaybın ülke ekonomisi üzerinde çok azda olsa etkisi olduğunu söylese de, El Salvador da Bitcoin’i önemli bir alanda tutuyor. El Salvador’un Bitcoin’de yaşanan düşüşlerin zamanlaması konusunda biraz başarısız görünen durumuna bakıldığında, kripto para birimi sebebiyle ülkede daha fazla zayıflık yaşanabilme durumunun muhtemel göründüğü belirtiliyor.

Durma belirtisi göstermeyen borsalardaki düşüşlerle birlikte, BTC’nin daha da zayıflaması muhtemel olduğu görülüyor. Yakın tarihlerde yapılan bir öngörüye göre, lider kripto para biriminin 2020 yılının ortasından bu zamana kadar en düşük seviyesi olan 13 bin dolar seviyesine kadar düşebileceğini tahmin ediyor. Ancak bu, 2022 yılının sonuna kadar ki dönemde beklenen, yaklaşık 28 bin dolarlık bir toparlanmadan önce gelebilir. Yakın vadede, Bitcoin’e herhangi bir sermaye akışını büyük ölçüde bozacak olası bir ABD durgunluğu ile mücadele etmek zorunda kalabileceği belirtiliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak coingape
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku