Moody’s’ten El Salvador’a Bitcoin Uyarısı: Bukele’den Şok Cevap!

584
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, El Salvador’un Bitcoin (BTC) nedeniyle kredi notunun düşürülmesi riskine ilişkin bir uyarı raporu yayınladı.

Moody’s analisti Bloomberg’e konuştu: risk büyük!

Bitcoin yatırımları nedeniyle şu an da büyük zararda olan Elsalvador, BTC yasasına yönelik bütün eleştirileri ve uyarıları kulak ardı etmişti. Moody’sin uyarısından sonra, Başkan Nayib Bukele büyük harflerle “El Salvador’un umurunda değil” paylaşımını yaptı. Ancak, başkanın kullandığı dil oldukça katı argo içeriyor. Moody, BTC fiyatındaki son düşüşün ardından ülke ekonomisinin BTC yatırımından zarar ettiğini belirtiyor. Moody’s analisti Jaime Reusche, Bloomberg‘e yaptığı açıklamada, yatırımın ülkenin kredi görünümü riskini artırdığını söyledi. Moody’s, geçen sene ülkenin notunu Angola ve Irak seviyelerine düşürme kararında sürdürülemez para politikalara atıfta bulundu.

Bitcoin’in benimsenmesinden önce, dünyanın çoğu muhtemelen El Salvador’u hiç duymamıştır. Buna rağmen, 7 Eylül 2021’de Bitcoin yasasını çıkardıktan sonra ülke, hem medyanın hem de uluslararası kuruluşların ilgi odağı oldu. Ülkeye yönelik son eleştiri, hükümet tarafından yapılan BTC alımlarında tehlikeler gören risk derecelendirme kuruluşu Moody’s’ten geldi. Moody’s analisti Jaime Reusche Bloomberg’e söyledi.
Devletin Bitcoin yatırımı, kesinlikle riski artırıyor. BTC ticareti, özellikle geçmişte likidite baskılarıyla mücadele eden bir hükümet için oldukça riskli.

El Salvador, Bitcoin yatırmınan ne kadar zarar etti?

Lider kripto para birimi Bitcoin, birkaç hafta içinde yüzde 17,5’lik bir düşüş yaşadı. Bloomberg tarafından yakın zamanda yapılan bir hesaplamaya göre, El Salvador BTC’den zarar etti. Başkan Nayib Bukele’nin Twitter paylaşımlarına göre, ülke yaklaşık 1.391 Bitcoin’e sahip. Hükümet, BTC başına ortalama 51.056 dolar ödedi ve toplamda BTC’ye yatırılan para 71 milyon dolar. Salvador hükümeti tarafından tutulan Bitcoin’lerin mevcut toplam değeri ise 59 milyon dolar. Başka bir deyişle, El Salvador, an itibariyle 12 milyon dolar zararda. Ekonomist Steve Hanke, ”BTC, oldukça oynak ve spekülatif bir varlık. Başkan, vatandaşın ödediği vergiyi Bitcoin ateşine atıyor. Hazır ateşten konuşuyorken, El Salvador’un dolar borcu da ateşler içinde” açıklamasını yaptı.
John Hopkins Profesörü: Elsalvador Bitcoin Hamlesiyle Ateşle Oynuyor!

Bitcoin’i ulusal para birimi olarak kabul eden tek ülke olarak gündemden düşmeyen El Salvador yeni bir adım atmaya hazırlanıyordu. El Salvador Başkanı Nayib Bukele, ”Bitcoin Şehri”  inşa etme planları ile ilgili bir duyuru yaptı. Ülke ayrıca, 1 milyar dolarlık Bitcoin tahvili ihraç etmeyi planlıyor. Latin Amerika ülkesi El Salvador, dünyanın ilk Bitcoin Şehrini inşa etme planlarını açıklamıştı. Ülke Başkanı Nayib Bukele çarpıcı açıklamalarda bulundu. Duyuruya göre, Bitcoin Şehri başlangıçta BTC tahvilleri ile finanse edilecek. Ayrıca ülkenin doğusunda planlanan şehir, enerjisini yanardağdan alacak ve katma değer vergisi (KDV) dışında herhangi bir vergi almayacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

 

Kaynak Thecryptobasic.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku