Rus Ekonomist Neden Bitcoin (BTC)’e Yatırım Yapmadığını Açıkladı

14

En büyük Bitcoin eleştirmenlerinden biri olan Rus yetkili Anatoly Aksakov, yasaktan önce Bitcoin almak istediğini ancak fiyatın çok yüksek olduğunu söyledi. Rus Bitcoin eleştirmeni, Bitcoin (BTC)’yi 100 ruble olursa satın alabileceğini de ekledi.

Aksakov: yetkililerin alması yasak olduğu için kripto para satın almadım

Aksakov, Rusya’da önemli bir finans yetkilisi olup, Rusya Federasyonu Devlet Duması Finansal Piyasalar Komitesi’nin başkanı ve Rusya Merkez Bankası Ulusal Bankacılık Konseyi üyesidir. Geçen yıl Bitcoin (BTC)’nin geleceği olmadığını tahmin ederek büyük bir Bitcoin eleştirmeni olarak ortaya çıkmıştır. Rusya Federasyonu Devlet Duması üyesi ve ülkenin kripto para piyasası yasama sürecinin önemli bir sözcüsü olan Anatoly Aksakov, hiçbir zaman BTC’ye sahip olmadığını belirtti.

Yerel haber ajansı TASS’ın perşembe günü bildirdiği habere göre Aksakov, hükümetin yetkililerin kripto para satın almasını yasakladığı için elinde Bitcoin bulunmadığını ve muhtemelen de olmayacağını söyledi. Duması üyesi Aksakov, geçen yıl yasak yürürlüğe girmeden önce yatırım olarak bir miktar BTC almaya istekli olduğunu sözlerine ekledi. Ancak o sırada fiyatın çok yüksek olduğunu düşündüğü için vazgeçtiğini şu şekilde ifade etti:

Sadece biriktirmek için satın almak istedim. Ancak Bitcoin zaten çok fazla yükselmişti ve bu kadar para harcamak beni rahatsız etti. 100 rubleye mal olsaydı, satın alırdım.

Bitcoin niteliksiz yatırımcılara verilmemeli!

Röportajda Aksakov, Bitcoin (BTC)’in aşırı oynaklığı nedeniyle niteliksiz yatırımcılara verilmemesi gerektiğini de savundu. Ayrıca Rusya’nın kripto para piyasası vergi rejiminin gelişimine de değindi. Kripto para piyasası vergi raporlarının şu anda gönüllü olarak yapıldığını, raporlamayı zorunlu hale getirecek bir yasa tasarısının parlamentodan yalnızca ilk okumasının geçtiğini belirtti.

Rus yetkili Aksakov’un sözleri, mayıs ayı sonlarında ülkenin kripto para piyasası ödemeleri için yasağın kısmen kaldırılmasını öneren başka bir düzenleyici girişimin ardından geldi. Ülke, büyük kripto para piyasası yasası olan “Dijital Finansal Varlıklar” kapsamında ocak ayında yasağı resmen yürürlüğe koymuştu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku