Dogecoin (DOGE) Kurucusundan Kripto Para Piyasasına Yönelik Şok İddia

271

2013 yılında meme coinden ilham alan kripto para birimini icat eden IBM yazılım mühendisi olan Jackson Palmer, sektörün “vergiden kaçınma, azaltılmış düzenleyici gözetim ve yapay olarak zorlanan kıtlık” yoluyla zengin bir karteli daha da zenginleştirmek için inşa edildiğini de söyledi.

Kripto para endüstrisi güçlü bir varlıklı kişiler karteli tarafından kontrol ediliyor

Memeden ilham alan kripto para birimi Dogecoin’in mucidi, kripto para teknolojisine “doğal olarak sağcı”, “hiper-kapitalist” olarak adlandırarak ve ademi merkeziyetçilik iddialarına rağmen varlıklı figürlerden oluşan bir kartelin egemenliğinde olan sert bir saldırı başlattı. Meslektaşı Billy Markus ile birlikte bir IBM yazılım mühendisi olan Jackson Palmer, bir gecede Twitter’da yaptığı bir tiradda, o sırada kripto pazarlarındaki yaygın spekülasyonları yansıtmak için bir şaka olarak 2013 yılında Dogecoin’i yarattı ve kriptonun “öncelikle kripto paranın zenginliğini artırmak için inşa edildiğine inandığını söyledi. Vergiden kaçınma, azaltılmış düzenleyici gözetim ve yapay olarak uygulanan kıtlığın bir kombinasyonu olarak ortaya çıktı. Konu ile ilgili olarak Jackson Palmer şu açıklamada bulundu:

Ademi merkeziyetçilik iddialarına rağmen, kripto para birimi endüstrisi, zamanla, yerini almayı planladıkları mevcut merkezi finansal sisteme bağlı aynı kurumların çoğunu içerecek şekilde gelişen güçlü bir varlıklı kişiler karteli tarafından kontrol ediliyor.

Palmer, kripto endüstrisini, finansal açıdan çaresiz ve naif durumdaki insanlardan yeni para çıkarmak için, kült benzeri bir “hızlı zengin olma” hunisini sürdürmek için tasarlanmış “gölgeli iş bağlantıları, satın alınan etkileyici özellikler ve oyun başına ödemeli medya kuruluşlarından oluşan bir ağ” kullanmakla suçlamaya devam etti. Ayrıca Palmer kripto para piyasası hakkındaki iddialarına şöyle devam etti:

Finansal sömürü, şüphesiz kripto paradan önce de vardı, ancak kripto para, vurgunculuk hunisini tepedekiler için daha verimli ve savunmasızlar için daha az güvenli hale getirmek için neredeyse amaca yönelik inşa edildi.

Kripto para, günümüzün kapitalist sisteminin en kötü kısımlarını (örn. yolsuzluk, dolandırıcılık, eşitsizlik) almak ve ortalama düzeydeki kişiler için koruma veya güvenlik ağı görevi gören müdahalelerin (örn. denetimler, düzenleme, vergilendirme) kullanımını teknik olarak sınırlamak için yazılım kullanmak gibidir.. Tasarruf hesabı şifrenizi mi kaybettiniz? Senin hatan. Bir dolandırıcılığın kurbanı mı oldunuz? Senin hatan. Milyarderler piyasaları manipüle ediyor mu? Onlar birer dahi. Bu, tehlikeli “herkes için ücretsiz” kapitalizm türü, kripto para birimi maalesef başlangıcından bu yana kolaylaştırmak için tasarlandı.

İyi niyetli tartışma imkansız

Palmer, kripto para yatırım topluluğunun incelemeye yönelik tutumunun, en mütevazı eleştiriyi bile, endüstrinin kontrolündeki güçlü figürlerin karalamalarına ve milyarder olmak için sahte vaatlerle satış yapan bireysel yatırımcıların öfkesine açık hale getirdiğini söylemeye devam etti. Palmer görüşlerini paylaşmaya şu şekilde devam etti:

İyi niyetli tartışma neredeyse imkânsız.

Sonuç olarak, bu yıl şimdiye kadar %3,700 değerinde balon gören Dogecoin’in 2021’deki popülaritesindeki patlamaya rağmen Palmer, kripto para endüstrisine geri dönmeyeceğini veya konuyla ilgili düşüncelerini düzenli olarak tekrar paylaşmayacağını söyledi. Palmer paylaşımına şu düşüncelerini ekledi:

Kripto benim politikam veya inanç sistemimle uyumlu değil ve bunu temelli bir sohbete girmek istemeyenlerle tartışmaya çalışacak enerjim yok. Zor soruları sormaya ve tüm teknolojinin tabi olması gereken katı şüphecilik merceğini uygulamaya devam etme enerjisine sahip olanları alkışlıyorum. Yeni teknoloji dünyayı daha iyi bir yer haline getirebilir, ancak doğasında var olan politikalardan veya toplumsal sonuçlarından ayrıldığında değil.

Dogecoin, coinmarketcap verilerine göre son 24 saatte %5,33 düşüşle 0,186 ABD dolarından işlem gördü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Proactiveinvestors.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku