Dogecoin Hacmi Artarken Fiyat Yükseliyor! Ralli Devam Edecek mi?

152

Popüler meme coin projesi Dogecoin (DOGE), geçtiğimiz gün yaklaşık yüzde 10 oranında bir artış yaşadı. CoinMarketCap tarafından sağlanan verilerine göre, DOGE şu anda yüzde 4.78 artışla 0.076 dolar seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.

Dogecoin fiyatını etkileyen faktörler neler?

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Meme kripto para biriminin 10.2 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük onuncu kripto para birimi olduğu ve şu anda bir diğer altcoin projesi olan Polkadot (DOT)’un çok önünde olduğu görülüyor. Büyük kripto para borsalarında da meme coin projesi DOGE’nin ticaret hacminde keskin bir artış olduğu belirtiliyor. Meme kripto para biriminin işlem hacmi, önceki işlem gününe göre yüzde 148 artışla birlikte son 24 saatte 1,1 milyar dolar civarında olduğu belirtiliyor. Yaşanan çift haneli yükselişe rağmen DOGE, Mayıs 2021 tarihinde kaydedilen tüm zamanların en yüksek seviyesi(ATH) olan 0,73 dolardan henüz yüzde 89 oranında aşağıda bulunuyor.

Bugün gerçekleşen yükseliş hareketinin başlıca nedenleri arasında, artan daha büyük değerli işlemlerin, azalan madenci rezervlerinin ve istikrarlı bir şekilde artmaya devam eden uzun vadeli DOGE sahiplerinin yer aldığı belirtiliyor. IntoTheBlock gelen verilere göre Pazar günü, önceki gün kaydedilen 943 işlemden toplam 505’inin büyük Dogecoin işlemleri olduğu (100 milyon doları aşan işlemler) görülüyor.

Madenci rezervinin düştüğü belirtiliyor

IntoTheBlock tarafından sağlanan verilere göre, başka yerlerde toplam madenci rezervinin 6,16 milyar DOGE’dan, yıldan bugüne(YD) yüzde 32 oranında düşüşle Aralık 2013 tarihinde görülen seviyelere gerilediği belirtiliyor. Madenci rezervi, henüz satım işlemleri için piyasaya sunulmamış, madenciye bağlı cüzdanlarda tutulan toplam kripto paraları ifade eden bir ölçümdür. Madenci rezervlerinin azalması, bu kuruluşların madencilik gelirlerini nakde çevirdiklerinin bir göstergesidir.

 

IntoTheBlock’tan alınan verilere göre, bir yıldan fazla bir süredir yaklaşık 2,57 milyon adresin Dogecoin’i elinde tuttuğunu, bunun da yıldan yıla(YY) yüzde 40’tan fazla arttığı görülüyor. Ayrıca, kısa vadeli DOGE sahiplerinin (bir aydan daha kısa bir süre tutanlar), geçtiğimiz yıl yaklaşık 876.000’e kadar ulaşmasının ardından sayılarının yaklaşık 150 bine düştüğü görülüyor. Bu arada, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son 24 saat içinde yüzde 1.87 düşüşle, şu anda 21.227 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Ethereum (ETH) son 24 saatte yüzde 3.47 düşüşle şu anda 1,217 dolar seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. Tüm kripto para piyasası, Kasım 2021 tarihinde neredeyse 3 trilyon dolara ulaşmasının ardından 1 trilyon dolarlık piyasa değerinin altına düştü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak decrypt
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku