DeFi TVL Metriği Alarm Veriyor: Yatırımcılar Endişeli! İşte Sebebi!

38

Kripto para piyasasında meydana gelen sert düzeltmenin ardından, merkezi olmayan finans  ekosistemi, toparlanarak kilitlenmiş toplam değer (TVL) açısından kayda değer yükseliş kaydetti. DeFiPulse verilerine göre, an itibariyle listelenen tüm DeFi protokolleri için mevcut TVL, 86.9 milyar dolar olarak belirlendi. DeFi ekosistemnin büyümesini gözlemleyen metrik haftanın başından beri çok keskin dalgalanmalar gördü. Bu tehlikeli dalgalanma, sektördeki yatırımcıları endişelendirdi.

DeFi sektöründeki yatırımcılar tedirgin

El Salvador tarafından Bitcoin’in yasal para birimi olarak kabul edilmesi haberleri üzerine, DeFi pazarı, bu gelişmeye yanıt olarak yükseldi ve 98.266 milyar dolarlık  tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. 7 Eylül’de piyasada yaşanan çöküşün ardından, yükseliş trendini sürdüremeyen TVL, 8 Eylül’de keskin bir düşüşle 76.27 milyar dolara düştü. Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi, 10 Eylül’de 88.561 milyar dolar olan  değerleme hareketleri bugün erken saatlerde 82.191 milyar dolara düştü.


DeFi piyasası yatırımcıları, fonlarını düzensiz bir piyasaya yatırmak konusunda oldukça temkinli. Protokolün değerlemesindeki ileri geri, keskin yükseliş ve düşüşler bu uyarının bir yansıması.  TVL bugün erken saatlerde kayıpların bir kısmını tekrar telafi etmeyi başardı ve şu anda 87.222 milyar dolar seviyesinde sabitlendi.

 Bitcoin, Ethereum’dan daha fazla yer alıyor

Ethereum‘a artan bağımlılığa rağmen, DeFi pazarındaki mevcut görünüm, Ethereum’a kıyasla akıllı sözleşmelerde artan bir Bitcoin kilitlenmesi sergiliyor. 7 Eylül’de kilitlenen 203.346  BTC’lik ATH’den Bitcoin, Eylül’de 187.501’e düştü ve bugün tekrar 202.251’e yükseldi. Eylül ayındaki en yüksek seviyeden bugün kaydedilen seviyelere kadar, piyasa, DeFi destekli kazançları besleyen Bitcoin miktarında düşüş yaşıyor.

Şu anda kilitlenen kripto para biriminin sayısı (7.303 milyon). Bu miktar, 7 Eylül’de kaydedilen 7.769 milyonun çok altında kaldığı için durum Ethereum’da farklıydı. DeFi piyasası toparlanmaya devam ederken, bugün 700. blok yüksekliğine ulaşan Bitcoin, ekosisteme Ethereum’dan daha fazla katkıda bulunuyor gibi görünüyor. DeFi sektörü aynı zamanda SEC’in hedefinde olmaya devam ediyor. Kurum, sektörü daha sıkı denetlemek için tanınmış bir şirketle anlaşma imazaladı. Önümüzdeki günlerde regülasyon konusu tekrar gündeme gelebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku