Bu Altcoin Fiyat ve İşlem Hacminde Şaha Kalktı: Çin İstilası mı Yaşanıyor?

87
En büyük merkeziyetsiz borsa (Dex) olan Uniswap (UNI), son 24 saat içinde token fiyatında yüzde 35’in üzerinde artış gördü. Altcoin projesinde işlem hacmi ise yüzde 500’lük bir artış gördüğünden UNI, günlük en düşük 17.77 dolar seviyesinden 25.98 dolar’a yükseldi.

 DeFi tabanlı altcoin projeleri çift haneli artış kaydetti

Kripto para piyasası, Çin kaynaklı FUD ortamının neden olduğu sert düzeltmeden toparlanmaya çalışırken, son birkaç gün içinde Defi tabanlı altcoin projeleri çift haneli kazançlar elde ederek fırladı.      Birçok analist, Defi tabanlı altcoin projelerindeki fiyat ve hacim artışını Çin’den gelen son kripto para yasaklarına bağlıyor. Çinli gazeteci Colin Wu, Çin hükümetinin uyguladığı kapsamlı yasakalrın Çinli kripto para kullanıcılarını Defi sektörüne iteceğini ve bunun Metmask cüzdan hacimlerinde ve dYdX gibi Dex protokollerinde bir artışa yol açacağını iddia etti. DYdX’in Coinbase’den daha yüksek bir işlem hacmi kaydetmesinden sonra, bu önemli tahminin doğru olabileceği ortaya çıkıyor.

Kripto para piyasasının çoğunluğu konsolidasyon aşamasındayken bile, Defi tabanlaı altcoin projelerinin çoğunun üzerinde çalıştığı Ethereum (ETH) dahil olmak üzere büyük Defi protokolleri çift haneli kazançlar kaydetti. Defi hacmindeki artış tamamen Çin’den gelmiyor olabilir, ancak ülkedeki merkezi borsa yasağı kesinlikle Defi’yi ön plna çıkaracak.

 Çinli kripto para kullanıcıları, DeFi’ye yöneliyor

Çin’den gelen son yasaklar uzun bir baskı hikayesinin son aşaması olabilir. Ancak, gelişmelere bağlı olarak, muhtemelen daha çok detay içeren yeni yasaklar da gelebilir. Kripto para trader’ları tüm kısıtlamalara rağmen her zaman işlem yapmanın bir yolunu buluyor. 2017’de Çin, ülkedeki tüm kripto borsalarını yasakladığında, trader’lar borsalara kaydolmak için VPN kullanmaya başladı. Huobi ve Binance gibi büyük yabancı kripto borsaları hizmetlerin sona erdiğini açıkladığına göre, Çinli trader’lar son çare olarak  Defi tabanlı altcoin projelerine yöneliyor olabilir.
Defi, merkeziyetsiz yapısı nedeniyle Çinli trader’ların KYC kullanarak kaydolmak zorunda kalmadan veya otoritelerin radarlarına girmeden işlem yapmalarına yardımcı olabilir. Bu da zaten popüler olan Defi pazarının daha yaygın hale gelmesine yardımcı olabilir. Defi protokollerinde kilitlenen toplam değer, geçen hafta yüzde 7 artarak şu anda 177,2 milyar dolar seviyesinde ve bu rakam huzla 200 milyar dolara yaklaşıyor. Uzmanlar, Defi TVL’sinin Çin’den gelen yeni yatırımcılarla daha da büyümeye devam etmesini bekliyor. Defi tabalnlı altcoin projeleri bugün de artış gösteriyor.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku