“Death Cross” Belirdi: Bitcoin (BTC) İçin Ufukta 2 Senaryo Var

158

50 günlük hareketli ortalama 200 günlük hareketli ortalamaya yakın olduğu için Bitcoin fiyatı kritik bir seviyeye yaklaşıyor. Death cross, tipik olarak önemli fiyat oynaklığı ile sonuçlanabilir ve tarihi seyre göre iki olası sonuç ortaya çıkabilir.

Senaryo 1: Bitcoin sert düşüyor

Bitcoin, Nisan ortasında 65 bin dolarla zirveye ulaştığından beri, kripto para birimi devam edemedi. Tam tersi, kripto para iki aydan kısa bir sürede değerinin yaklaşık %50’sini kaybetti. Bunu yaparak, kısa vadeli hareketli ortalama (50 günlük), uzun vadeli 200 günlük hareketli ortalamaya hızla yaklaşıyor. 50 günlük hareketli ortalama, 200 günlük hareketli ortalamanın altına düşerse, death cross ile sonuçlanabilecektir.

Popüler stok akış modelinin mucidi PlanB, Twitter’da olasılıkları vurguladı ve BTC’nin tarihsel performansına dayalı iki olası senaryo ortaya koydu. Olumsuz gelişme, 2013 ve 2017’de belirlenen rekorları takip eden hareketleri taklit edecekti. Her birinin ardından, Bitcoin uzun süreli ayı piyasalarına girdi ve fiyatı yaklaşık %50 daha düştü. İlginç bir şekilde, bir başka popüler analist olan Rekt Capital, yakın zamanda benzer bir olası senaryoyu özetledi. Bu durumda dezavantajın Bitcoin (BTC)’i 18 bin dolara kadar düşürebileceğini tahmin etti. Oanda Corp ve Evercore’dan stratejistler, 20 bin doların en önemli destek olduğuna inanıyor. BTC’nin bu seviyenin altına düşmesi durumunda, varlığın çok daha aşağı düşebileceğini savundular.

Senaryo 2: Bitcoin geri dönüyor

Çoğu analist yukarıda bahsedilen senaryoyu daha olası olarak görse de PlanB ikinci bir olasılığı da ana hatlarıyla belirtti. 2013 ve 2017’deki boğa döngüleri sırasında, 50 günlük hareketli ortalama, 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıktı ve yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi, koşular devam etti. Ancak bunu yapmak için Bitcoin (BTC)’in haziran sonuna kadar ciddi bir değer kazanması gerekecek. PlanB tarafından konuya ilişkin olarak şu açıklamalara yer verildi:

Haziran kapanışı 54 bin dolar (veya daha yüksek) ve Temmuz, Ağustos ayrıca 54 bin dolar (veya daha yüksek) olacaksa, 50DMA 200DMA’dan sıçrayacak ve 200DMA’nın üzerinde kalacaktır. Bu nedenle, güzel bir kısa sıkıştırma ve V şeklinde 54 bin dolara (+%69) geri dönüş, ardından geri dönüş senaryosuna neden olur.

Bu kulağa daha az inandırıcı bir senaryo gibi gelse de PlanB’nin anketine katılanların çoğu aslında bunun fiyat düşüşü yerine gerçekleştiğini görüyor.

Greenspan: fiyatlar dibe vurursa güçlü bir ralli başlayabilir

Quantum Economics’in kurucusu Mati Greenspan, Bitcoin piyasasında death cross’un “bu noktada kaçınılmaz göründüğünü” belirtti. Bununla birlikte Greenspan, olası bir geri dönüş de öngörüyor ve konuya ilişkin olarak şunları ekliyor:

Buralarda fiyatlar dibe vurursa, pazar buna hazır olduğunda muhtemelen güçlü bir rallinin başlamasını bekleyebiliriz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cryptopotato
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku