Çin Maaşları Dijital Yuan ile Ödemeye Başladı

56

Çin’in Xiong’an Yeni Bölgesi’nde ülkenin ilk Blockchain destekli dijital yuan işlemlerini uyguladığı bildirildi. Çin, Merkez Bankası Dijital Para birimi (CBDC) testlerinde önemli bir mesafe kaydediyor ve Blockchain tabanlı maaş ödemeleri, dijital yuan şeklinde ödenmeye başlıyor.

Çin’deki Xiong’an Yeni Bölgesinde çalışan işçilere, Blockchain tabanlı dijital yuan ile maaş ödemeleri yapılıyor

Çin, 2017 yılında, 22 milyon nüfusa sahip başkenti Pekin’de ortaya çıkan hava kirliliğine karşı Xiong’an kentini kurmuştu. Xiong’an Yeni Bölgesi’nin resmî web sitesine göre, Çin Halk Bankası (PBoC), ülkenin dijital yuan cinsinden ilk on-chain maaş ödemelerini başarıyla tamamladı. Cumartesi günü ortaya çıkan haberleri açıklayan Xiong’an yetkilileri, pilot uygulamanın Shijiazhuang merkezli PBoC şubesi, Çin Bankası Hebei Xiong’an şubesi ve Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun rehberlik ve desteğini içerdiğini ifade etti.

Yeni CBDC (Merkez Bankası Dijital Para birimi) pilot uygulaması, Xiong’an’daki bahar ağaçlandırma projelerinde çalışan işçilere maaş dağıtmak için Blockchain tabanlı bir ödeme platformu kullandı. Mühendislik taşeronları, halka açık bir cüzdandan doğrudan inşaatçıların dijital cüzdanlarına ödeme yaptı ve ilgili verileri bir Blockchain’e kaydetti.

Çin, dijital yuan ile maaş uygulamasının yanı sıra BSN teknolojisini geliştiriyor

Yetkililer tarafından yapılan duyuruya göre, Blockchain tabanlı maaş ödemeleri, ücret ödeme sürecini önemli ölçüde basitleştirdi. Söz konusu uygulamanın, Blockchain teknolojisinin dijital yuan ile ilk kombinasyonunu işaret ettiği bildiriliyor. Xiong’an bölgesi, Nisan 2020’de Çin’in CBDC’sini yöneten ilk dört bölgeden biriydi. Şubat ayında, Çin Ziraat Bankası’nın Hebei’deki Xiong’an şubesi, ilk dijital yuan tasarımlı donanım cüzdanını üretti. Ürün, Xiong’an Yeni Bölgesi Parti Çalışma Komitesi ve PBoC’nin Shijiazhuang’daki şubesi tarafından geliştirildi.

Dijital yuan ile maaş ödeme uygulamasının yanı sıra Çin ulusal Blockchain projesi olan Blockchain Service Network (BSN) sayesinde küresel merkez bankası dijital para birimleri ile pilot entegrasyon yapmayı planlıyor. BSN, 2021 yol haritasının bir parçası olarak çeşitli ülkelerin CBDC’lerine dayalı evrensel bir dijital ödeme ağı veya UDPN kurmayı planlıyor. Şu anda tasarım aşamasında olan UDPN’nin beta sürümünün 2021’in ikinci yarısında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku