Çin 1100 Kişiyi Tutukladı: Ülkede Durum Bu Kez Ciddi Görünüyor!

92

Çin, kripto paralara karşı sert tutumunu sürdürüyor. Hemen her fırsatta yeni bir yasak dalgasıyla gündeme gelen Çin, şimdi de kripto paraları kullanarak kara para akladığı iddia edilen 1100 kişiyi tutukladı.

Çin kripto paralar üzerindeki baskısını sürdürüyor

Kamu Güvenliği Bakanlığı resmi WeChat hesabında yaptığı açıklamaya göre bu operasyon, Çin’deki telekom dolandırıcılığıyla ilgili kara para aklama faaliyetlerine yönelik olarak daha önce ülke çapında başlatılan operasyonun beşinci ayağı. Son operasyonda, kara para aklama faaliyetlerine kripto para ile yardım eden kişiler tespit edildi ve yapılan baskınlarda 1100’den fazla şüpheli tutuklandı. Polis ayrıca 170 suç örgütünü de çökertti.

Çin'de Bitcoin (BTC) Madenciliği Yasağı Dalga Dalga Yayılıyor!
 

Telekom dolandırıcılığı kapsamında suçlular, ağırlıklı olarak geleneksel bankacılık sistemi üzerinden para aklamak için sahte veya çalıntı SIM kartlar, hack’lenmiş banka hesaplarını kullanıyorlardı. Çin polisinin gözetimi sıkılaştırması, bu yönteminin kullanımını zorlaştırdı. Dolandırıcıların daha sonra para aklamak için kripto paralara yöneldiği belirtildi.

Durum 2017’den farklı

Çin, kripto para birimi endüstrisine karşı olumsuz ve düşmanca bir tutum benimsemeye devam ediyor. Daha önce bildirdiği gibi, hükümet popüler kripto para Weibo hesaplarını engelledi. Mayıs ayında, üç endüstri kuruluşu, Çin hükümetinin yasağını yineledi ve kripto para birimi ile ilgili işletmelere hizmet sunmayacaklarını belirtti.

Çin’de Bitcoin (BTC) Hash Oranı Düşmeye Başladı: İşte Sebebi!
 

Aynı ay, Çin Devlet Konseyi, ülkedeki Bitcoin madenciliği faaliyetlerinin yasaklanması çağrısında bulundu. İç Moğolistan’ın ardından Xinjiang’ın bölgedeki yerel BTC madenciliği operasyonlarını durdurduğuna dair son raporlar vardı. Ayrıca Çinli dev araam motorları Baidu ve Weibo, Huobi, OKEx ve Binance ile ilgili anahtar kelimeleri sansürlemeye başladı.

Bitcoin Latin Amerika’da hızla benimseniyor

Çin FUD yayamaya devam ederken, diğer ülkelerden Bitcoin ile ilgili iyi haberler geliyor. El Salvador, Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu. Yasanın yürürlüğe girmesi 90 gün sürecek olsa da Wikipedia, BTC’yi El Salvador’un resmi para birimlerinden biri olarak listeledi.

Dünyada Bir İlk: Bitcoin El Salvador'da Ulusal Para Olarak Kabul Edilecek!
 

Orta Amerika ülkesi, ekonomiye 3 BTC yatırımı yapan kişilere vatandaşlık vereceğini de belirtti. Paraguay ayrıca bitcoin ve PayPal’ı içerecek bir proje üzerinde çalışmaya başlayacağını söyledi.

Kaynak Cryptopotato.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku