Çin Kripto Yasakları Şekilleniyor: 8 Maddelik Düzenleme Çıktı!

15

Bitcoin madenciliği için önemli bir merkez olan Kuzey Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi, Bitcoin madenciliğine karşı sekiz ayrıntılı yaptırım önlemi yayınladı. Çin kripto para yasağına karşı önlem olarak hazırlanan bu rapor, 1 Haziran’a kadar taslak önerisi hakkında kamuoyu yorum bekliyor.

Hazırlanan bu taslak Çin kripto para yasağını güçlendiriyor

Taslak önlemler, İç Moğolistan’daki yetkililerin, Çin kripto para birimi madenciliği yasağının uygulanmasının güçlendirilmesi de dahil olmak üzere madencilik faaliyetlerine yönelik baskılarının en son adımı. Aynı zamanda, Çin’in küresel fiyatları etkileyen kripto para birimleri üzerindeki ülke çapındaki baskı kampanyasının da bir parçası olarak görülüyor. Söz konusu taslak önerisi işte şu şekilde:

İç Moğolistan Özerk Bölgesi, Devlet Konseyi Mali İstikrar ve Geliştirme Komitesi’nin Bitcoin madenciliği ve ticaret davranışıyla mücadele amaçlı 51. toplantısının konuşlandırma gerekliliklerine uygun olarak, 14. Beş Yıllık Enerji Tüketimi İkili Kontrol Hedefi Plan’ını sıkı bir şekilde uygulamaktadır. Çin kripto para önlemleri “madencilik” davranışını yoluna koyar. Uzun vadeli bir düzenleyici mekanizma oluşturup; pazar düzenini ve büyük veri sektörü ortamını korur. Finansal riskleri önlemek için cezaya karşı mücadeleyi güçlendirir. Organize ettiğimiz “İç Moğolistan Özerk Bölgesi Geliştirme ve Reform Komisyonu’nun Çin Kripto Para Cezası ile Kararlılıkla Mücadele Konusunda“ Madencilik ”Davranışına İlişkin Sekiz Önlemi” taslağını düzenledik.’

Çin başbakan yardımcısı Liu He, BTC madenciliği ve ticaretini durduracağına yemin etti

Cumartesi günü, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He liderliğindeki bir Devlet Konseyi komitesi, bitcoin madenciliği ve ticaretini durdurma sözü verdi. Geçen hafta, üç sektör kuruluşu, Çin kripto para ticaretine yönelik finans ve ödeme hizmetlerini yasaklayarak piyasada satışları tetikledi. Madencilikle uğraşan tüm şirketler ve özel şahıslar, ülkenin tartışmalı sosyal kredi sistemi kapsamında kara listeye alınarak cezalandırılacak.

Çin kripto para baskısı kimi analistler tarafından olumlu olarak nitelendiriliyor. Kripto piyasasında uzun yıllara dayanan deneyime sahip olan bu analistler, Çin’in madencilik baskısının aslında uzun vadede sektöre fayda sağlayabileceğini iddia ettiler. Bu yasaklara rağmen Çin kripto para piyasasının yüzde 65’i Çinli madenciler tarafından kontrol ediliyor. İlk 10 maden havuzunun tamamı Çinliler tarafından işletilmektedir; yani aslında ağı Çin kontrol ediyordu.

Kaynak Azcoinnews.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku