Amerikalı Yazarın Trajikomik Bitcoin (BTC) İtirafı: Çok Pişmanım!

68

Yayınladığı ses getiren romanlar ile tanınan The New Yorker’ın sevilen Amerikalı yazarı Jia Tolentino, 2012 yılında yaşadığı Bitcoin hikayesini büyük bir dinleyici kitlesi ile Alex Goldman’ın podcast programında paylaştı.

Bitcoin: Dark web gerçeği

32 yaşındaki Tolentino, 2012’de yaklaşık 80 dolar değerinde Bitcoin satın aldığını ve bunun bir kısmını uyuşturucu satın alarak harcadığını itiraf etti. Ancak, yeni bir dizüstü bilgisayar aldıktan sonra, kalan coin’lerin ne olduğuna dair bir bilgisi yoktu.

Jia dinleyicilere şunları söyledi:

Yaklaşık 80 dolar değerinde Bitcoin satın aldım ve o zamanlar madde bağımlısıydım. Bitcoin’lerimin bir kısmıyla uyuşturucu aldım. Yeni bir laptop aldım ve eski bilgisayarımdaki Bitcoin’lere ne olduğunu bilmiyordum.

Ancak, geçen dokuz yıl içinde, hala Bitcoin’lerine erişemeyen yazar, o zamanlar lider kripto para birimini önemsemediğini ve çevresindeki birçok arkadaşının Bitcoin (BTC)’i uyuşturu almak için kullandığını itiraf etti.

Özel bir teknik ekip cüzdana ulaştı

O zamanlar Tolentino tarafından satın alınan 20 Bitcoin şu anda 800 bin dolar değerinde olacaktı, Raporlara göre, özel bir teknik destek ekibi, Jia’nın kayıp servetinin izini sürmek için çalıştı.

Ekip, Bitcoin (BTC)’in çoğunun Dark Web pazarlama platformu olan Silk Road’dan uyuşturucu satın almak için kullanıldığı keşfetti. Jia konuyla ilgili şunları söyledi:

Bitcoin’lerime biraz marihuana ve MDMA satın aldığımı hatırlıyorum. Özel ekip sayesinde, cüzdanımda sadece 0,00209 Bitcoin kaldığını öğrendim. Bu durum, gerçekten acı verici. Cüzdanıma bakmak  gerçekten acı veriyor. Ben gerçekten… vay canına. Bu çok utandırıcı. Biliyor musunuz… Anne her zaman “Jia, uyuşturucu kullanmamalısın” derdi ve annemin sözünü dinlememk,  bana bir servete mal oldu. Çok pişmanım!

Tabii ki, 2012’de birçok yatırımcı, BTC fiyatının bu noktaya geleceğine dair zerre kadar fikri yoktu. Bunun en bilinen örneği 2 pizza için 10 bin BTC veren meshur Laszlo Hanyecz. Laszlo geçen sene verdiği bir röportajda 10 bin Bitcoin’i pizzaya verdiği için pişman olmadığını belirtiyor. Milyonluk pizzalar olarak birçok yorum yapılsa da, Laszlo ekosisteme sağladığı katkıdan son derece memnun. Her yıl 22 Mayıs tarihinde kutlanan bugünün anlamı hem kripto para piyasası hem de teknoloji tarihi açısından oldukça önem teşkil eder.

Kaynak Unilad.co.uk
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku