Cardano Kurucusundan Şok Sözler: Bu Altcoin Ölü Proje!
Cardano Kurucusundan Şok Sözler: Bu Altcoin Ölü Proje!

Cardano Kurucusundan Şok Sözler: Bu Altcoin Ölü Proje!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cardano ekosisteminin kurucusu Charles Hoskinson, altcoin projelerinden Ethereum Classic (ETC) madencilerini sömürmeye çalışmakla suçlanmasının ardından kısa bir süre sonra projeye karşı çıktığını açıkladı.

Cardano destekçileri Hoskinson’a karşı yapılan yoruma tepkililer

Yakın tarihte paylaşılan bir tweet gönderisinde, önde gelen bir Ethereum Classic destekçisi olan Sethccormack9 isimli kullanıcı, Hoskinson’ın ağı ‘’sömürmek’’ amacıyla yüzde 20 madenci vergisi uygulamak istediği iddiasında bulundu.  Sethccormack9, yorumunda şu ifadeleri kullandı:

Charles Hoskinson, ETC’ye yüzde 20 madenci vergisi uygulamak istedi.

Yorumun ardından ise Hoskinson, gelişme hakkında kamuoyuna yorum yapmaları konusunda istekte bulundu. Hoskinson, Ethereum Classic savunucusunun iddia ettiği gibi sözde verginin bir madenci vergisi değil, sürdürülebilir bir kalkınma fonu olduğunu belirtti. Hoskinson konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

Sürdürülebilir bir kalkınma fonunun madenci vergisine dönüşmesi taraftarıyım.

Ethereum Classic ağının tam potansiyeline ulaşamadığı için bu durumun kendisini üzdüğünü belirten Hoskinson, ayrıca ETC’nin inatlaşmak dışında net bir varoluş amacı olmayan ölü bir proje olduğunu söyledi. Hoskinson’ın, itibarını veya Cardano projesini zedeleyebilecek sorunlara karşı her daim yanıt verdiği bilinmektedir. Daha önce birkaç kez Cardano’yu eleştiren blockchain projelerine karşı gelerek yanıtlar vermişti. Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Hoskinson, ağda yaşanan sürekli ağ tıkanıklığını düzeltebilecek bir YouTube videosu önerisinde bulunurken Solana’yı eski bir Nintendo konsoluyla karşılaştırmıştı. Cardano kurucusunun yanı sıra, diğer çekirdek Cardano destekçileri de kullanıcıyı kurucuyu “yanlış bir şekilde” suçlamasından dolayı eleştirdi. MarcoMeerman isimli kullanıcı şu yorumlarda bulundu:

Sevgiden ve olumlu ilgiden yoksunsun çünkü olumsuz olmakla dikkat çekiyorsun. Seni kıskanmıyorum, hayatında zor bir dönemden geçiyor olmalısın. İşte bir kucaklama.

Buterin, madencilere ETC çağrısında bulundu

Bu arada Hoskinson, son zamanlarda Ethereum Classic’i eleştiren tek kripto para meraklısı değil. Proje, Ethereum ağındaki hard fork’tan sonra tam potansiyeline ulaşamadığı için eleştirilmeye devam ediyor. Ancak, tüm kripto para yatırımcıları Ethereum Classic’in ölü bir proje olduğuna inanmıyor. Yakın zamanda gerçekleşmesi beklenen Ethereum Merge yükseltmesiyle, birçok kişi ETH Merge canlı olduğunda başka bir ağ hard forkunun gerçekleşmesini bekliyor. Bu inanç doğrultusunda madencilerin, Ethereum’un Proof of Stake (PoS) algoritması konsensüsüne geçmesinin hemen ardından madencilik faaliyetine devam etmek isteyecekleri belirtiliyor.

Temmuz ayında, Ethereum blockchain ekosisteminin kurucusu Vitalik Buterin, ETH madencilerini Merge yükseltmesinin ardından ETC’ye geçmeleri konusunda çağrıda bulundu. Buterin, altcoin projesi Ethereum Classic’i şu sözlerle tanımladı:

Çok misafirperver bir topluluk ve Proof of Work (PoW) hayranlarını hoş karşılayacaklarını düşünüyorum. Şaka bile değil. Proof of Work’ü seviyorsanız, Ethereum Classic’i kullanmalısınız. Tam anlamıyla iyi bir zincir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Cardano Kurucusundan Şok Sözler: Bu Altcoin Ölü Proje!