Cambridge Raporu: Kripto Para Tarihinde Bir İlk Gerçekleşti! İşte Ayrıntılar

58

Cambridge Alternatif Finans Merkezi (CCAF) tarafından elde edilen en son veriler, Bitcoin hash oranında en büyük pazar payına sahip ülke olarak ABD’nin Çin’in yerini aldığını gösteriyor. CCAF, piyasanın hash oranının %44’ünün analizine dayanarak, ABD’nin kripto para birimlerine yönelik madencilik faaliyetinin %35,4’ünden sorumlu olduğunu tahmin ediyor.

CCAF: Çin’deki kripto para madenciliği yasakları ABD’deki madenciliğin artmasına sebep oldu

Cambridge Alternatif Finans Merkezi (CCAF)’nin ağustos ayı madencilik haritası, ABD’deki Bitcoin madencilik firmalarının saniyede toplam 42,7 exahash (EH/s) hash oranına sahip olduğunu ortaya koyuyor. ABD’yi Kazakistan, Rusya ve Kanada’nın izlediği de elde edilen veriler arasında. Bunun nedeni, madencilik firmalarının büyük miktarda yeni ekipman satın alması olarak görülüyor. Ayrıca Çin’in kripto para madenciliğine yönelik baskısının ve Bitcoin’in son fiyat rallisinin sunduğu fırsatlar sayesinde ABD’deki madencilik operasyonlarının genişletilmesi de bu durumun diğer sebepleri olarak nitelendiriliyor.

ABD madencilik firmalarının ortak pazar payı, mayıs ayındaki %17’lik oranın biraz üzerindeyken üçüncü çeyrekte %35’e yükseldi. Bunun sebebi Çin’deki kripto para birimlerine yönelik sıkı önlemlerin ardından ülkedeki rakip Bitcoin madencilik operasyonlarından azalan rekabet olarak görülüyor. Bu yılın üçüncü çeyreğinde, yalnızca ABD’de halka açık olarak listelenen yedi Bitcoin madenciliği şirketi, Bitcoin blok ödüllerinin yaklaşık %7,5’ini kapmak için çıkardı. Bu firmalar geçen ay itibariyle 20.000’den fazla BTC tutuyordu.

ABD, Çin’in madencilik baskısının ardından tek kazanan değil

Kazakistan’daki kripto para madencilik firmaları tarafından desteklenen hash oranı da ikinci çeyrekten bu yana iki katına çıkarak ağustos ayında %18,1’lik bir pazar payı ile yaklaşık 22 EH/s’ye ulaştı. Çin’in mayıs ayındaki baskısından sonra Kazakistan, faaliyetlerini yeniden konumlandırmayı düşünen Çinli madenciler için en önemli destinasyonlardan biri haline geldi. Rusya ve Kanada’daki Bitcoin madencilik operasyonları da sırasıyla %11,2 ve %9,6 ile üçüncülük için yakın bir rekabet halinde. Rusya merkezli madencilik ortak yerleşim sağlayıcısı BitRiver, yaz boyunca Çinli müşterilerle 100 megawatt’ın üzerinde kapasite için barındırma anlaşmaları imzaladığını söyledi.

CCAF’ın veri kaynağı, Bitcoin madencilik havuzları BTC.com, Poolin, ViaBTC ve Foundry USA tarafından sağlanan madenci bilgilerinden elde ediliyor. Bu dört havuza bağlı gerçek zamanlı hash oranı, Bitcoin’in ağ toplam hash gücünün yaklaşık %44’ü olan, toplam 62 EH/s’dir. Bunlara ek olarak, CCAF, kripto para madencilik haritası verilerini ilk olarak Nisan 2020’de yayınladı. CCAF, Çin’in Bitcoin’in hash oranı üzerindeki hakimiyetini gösteren verilerinin zaten düştüğünü, ancak Çin’in 3. çeyrekte madencilik baskısından sonra piyasa değişikliklerini yakalayamadığını ortaya koyuyor. Finans merkezi son olarak şunları ifade ediyor:

Ama hataya yer var. Merkezin metodolojisinde açıkladığı gibi, bireysel madenci müşterileri tarafından sanal özel ağların kullanılması, gerçek konumlarını gizleyebilir. Bu tür davranışlar, örneği bozabilir ve bazı şehirlerde veya ülkelerde hash oranının olduğundan fazla veya eksik tahmin edilmesine neden olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Theblockcrypto.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku