Elektrik Faturası Çıldırdı: Rusya Bu Kripto Para Vakasını Konuşuyor

72

Rusya’daki bir şehirdeki bir polis memurunun çalıştığı karakolda kripto para madenciliği yapmaya çalıştığı tespit edildi. Söz konusu durum, karakola gelen elektrik faturasının çok fazla gelmesi sebebiyle anlaşıldı. Polis memuru hakkında ise soruşturma açıldığı ve görevini kötüye kullanma suçundan işinden olabileceği öğrenildi.

Rus polis, karakolun teknik işler birimine kripto para madencilik ekipmanları yerleştirdi

Dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip olan Rusya’nın Saratov isimli şehrinde çalıştığı karakolda kripto para madenciliği yaptığı belirlenen bir polis memuru hakkında soruşturma açıldı. Elde edilen bilgilere göre, Rus polis memuru çalıştığı karakolun teknik işler birimine coin madenciliğinde kullanılan elektronik ekipmanlardan yerleştirdiği öğrenildi.

Yüzbaşı rütbesine sahip polis memurunun karakolun teknik işler birimine kripto para birimlerinin madenciliğinde kullanılan elektronik ekipmanlardan yerleştirdiği öğrenildi. Polisin karakolun elektrik faturasının birden yükseldiğinin anlaşılması üzerine yakalandığı ifade ediliyor. Bilgisayar donanımı bulma zorluğu, elektrik tüketimi ve çevreye etkisi gibi birçok konuda sıklıkla tartışmaların konusu olan bu madenciliğin çok fazla enerji tüketmesi ise Rus polis memurunun faaliyetinin ortaya çıkmasını sağladı.

Polisin coin madenciliği girişiminin karakola olan zararı büyük oldu

Polis memurunun madenciliğe yeni başladığı ve henüz hiç para üretemediği ise bu şaşırtıcı konuya dair elde edilen bir başka detay. Öte yandan, Rus polisin, kripto para madenciliği girişimi çalıştığı karakola pahalıya mâl oldu.  Söz konusu faturanın yaklaşık 200 bin ruble civarında olduğu yani yaklaşık 24 bin 270 Türk lirasına tekabül ettiği öğrenildi. Şaşırtıcı olay hakkında elde edilen bilgilere göre söz konusu polis memuru “yetkisini kötüye kullanma” ithamıyla başlatılan soruşturmanın ardından meslekten atılabilir.

Madencilik diye tabir edilen ve yüksek enerji tüketimi gerektiren süreç sonucunda dijital varlıkların üretimi gerçekleştirilebiliyor. Bu madencilik türü, yüksek kapasiteli bilgisayarların coin üretmesi ya da para transferini onaylayıp ‘ledger’ adı verilen ortak deftere işlemesinin ardından yeni kripto para ile ödüllendirilmesine deniyor. 2020 yılındaki rekor yükselişiyle 63 bin doları bulan Bitcoin, coin madenciliğine olan ilginin hiç olmadığı kadar artmasına neden oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku