Bu Sınavı Geçemeyen Bitcoin ve Kripto Para Alamayacak!

87

Son zamanlarda Rusya’da yaşanan gelişmeler sonucu ortaya çıkan yasa tasarıları gündemini korumaya devam ediyor. Rusya henüz kripto para birimleri ile alakalı yasa tasarısını Meclis’e sunmamış olsa da, tasarıya ilişkin önemli detaylar gün geçtikçe aydınlanıyor. Detaylar şu şekilde…

Rusya’da 7 bin dolarlık kripto para yatırımı için sınav şartı!

Rusya yerel basınında gündem konusu haline gelen haberlerden bir tanesi olan taslağın tekrardan hazırlanan son halinde dijital para yatırımcıları için belirli sınırlamalar sunacak. Bu tasarıya göre akredite olmayan yatırımcılar yani taslakta yer alan tanımıyla “dijital para birimlerinin profesyonel tüccarları” kripto varlıkların alım satımında belirli bir sınır olmadan işlem yapabilecek. Fakat bir diğer yandan Ruslar her yıl en fazla 600 bin ruble yani yaklaşık 7 bin dolar değerinde kripto para satın alabilme sınırlamasına tabi tutulacak.

Rus vatandaşlarının 7 bin dolarlık alım yapabilme yetkisine sahip olabilmesi için bir diğer yandan sınav da uygulanacak. Bu sınavdan başarılı bir sonuç alan adaylar, 7 bin dolarlık yatırım yapabilecekler. Interfax platformunun taslak hakkında fikri olan kişilerden edindiği bilgilere göre, sınavdan başarılı sonuç alamayan yatırımcılar ise 600 dolar seviyelerine kadar alım yapabilecek bir yetkiye sahip olacaklar.

Tasarı birçok katı hüküm içeriyor

Bir diğer yandan Rusya’da hükümet tasarının hemen öncesinde oldukça dijital para dostu bir tavır sergilese de tasarının içerisinde birçok katı hükümler bulunuyor. Bu katı hükümler, kripto sektöründeki birçok kişiyi derinden etkileyecek gibi görünüyor. Bu katı hükümlerden birkaç tanesi; katı sermaye şartı, kapalı devre para yatırma sistemi gibi bir dizi zorluk olarak karşımıza çıkıyor ve bu zorlukların gündemdeki yeri hala sıcaklığını koruyor.

Eğer Rus Milletvekilleri tarafından tasarı onaylanırsa 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girmesi bekleniyor. Son zamanlarda ise Rusya’da kripto para tartışmaları sürerken, kripto birimlerine yönelik vergilendirmenin sağlanması için yasa değişiklikleri de tartışılıyor. Kripto para piyasası ile ilgili daha fazla güncel haber için lütfen Kriptoarena.com adresini ziyaret ediniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku