Bu Altcoin Kritik Duyuru Yaptı: Token Ekonomisi Değişecek!

Bu Altcoin Kritik Duyuru Yaptı: Token Ekonomisi Değişecek!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasasının yakından takip edilen altcoin projesi SushiSwap’in CEO’su Jared Gray, 30 Aralık tarihinde, bir likidite sıkışıklığının ortasında protokolü canlandırmak amacıyla SUSHI tokeninin tokenomik özelliklerini değiştirmek için bir teklif sundu. İşte detaylar…

Bu altcoin projesi büyük değişikliklerle yatırımcıların karşısına çıkacak!

Geçtiğimiz Aralık ayının başlarında Gray, projenin hazinesinin yalnızca 1,5 yıllık bir kapsamı olduğunu duyurduktan hemen sonra SUSHI topluluğunda genel olarak bir sansasyon oluşturdu. Projenin CEO’su Jared Gray, Sushiswap tarafından kazanılan ücretlerin yüzde 100’ünün bir yıllığına veya yeni token ekonomisi tanıtılana kadar projenin hazinesi olan Kanpai’ye yönlendirilmesini önerdi. Merkezi olmayan borsa (DEX), likidite sağlayıcı (LP) teşvikleri nedeniyle son 12 ayda 30 milyon dolarlık zarara uğradı. Bu nedenle ücret değişimi teklifini teşvik etti.  Gray’e göre bu, SushiSwap’in teşvik mekanizmasının “sürdürülemez” olduğunu ve yeniden düzenlenmesi gerektiğini kanıtladı.

altcoin

Bunun nedeni, resmi tokenomik yeniden tasarım önerisine göre, mevcut tokenomiklerin ücret gelirlerini ve emisyon ödüllerini orantısız bir şekilde LP olmayanlara dağıtmasıdır. Ek olarak, xSUSHI hissesine sahip kullanıcıların yüzde 2’den azı herhangi bir havuzda likidite oluşturduğundan, teklif şunları kaydetti:

“Sushi havuzlarındaki likiditeyi artırmaya yardımcı olmak, LP etkinliğini en fazla ödül ve değer tahakkuku ile uygun şekilde hizalayan token mekaniğinin yeniden düzenlenmesini gerektirir.”

Yeni token ekonomisiyle ne planlanıyor?

SushiSwap’in CEO’su Jared Gray, bulunduğu öneride token ekonomisi ile alakalı, “hacim ve ücretlerle ölçeklenen bütünsel ve sürdürülebilir bir ödül mekanizması” aracılığıyla likidite büyümesini ödüllendirmeyi hedefliyor. Artan likiditeye ek olarak, yeni tokenomik model, SUSHI için daha fazla fayda yaratmayı ve “tüm paydaşlar için maksimum değeri teşvik etmeyi” amaçlıyor. Geliştirilecek bu yeni tokenomik model ile beraber emisyona dayalı ödüller için zaman kilitli katmanlar, bir token yakma ve fiyat desteği için kilitli likidite sunacak.

Birçok uzmana göre geliştirilen bu yeni model ile beraber en önemli değişiklik, stake edilen SUSHI’nin artık ücret gelirinden herhangi bir pay alıyor olmaması olarak karşımıza çıkıyor. Yeni teklifle eski model yerine, xSUSHI yalnızca SUSHI olarak ödenen emisyona dayalı ödüller alacak. Emisyona dayalı ödüller ise kilitlere dayalı olacaklar. Kullanıcıların teminatlarını zaman kilitlerinin vadesinden önce çekmelerine izin verilmekte. Ancak, vadesinden önce yapılan para çekme işlemleri ödüllerin kaybedilmesini sağlayabilir.

Bununla birlikte, LP’ler takas ücret gelirinden toplamda 0,05 pay sahibi olacak. Bu en yüksek paylar ise en yüksek hacimli likidite havuzlarına gidecektir. Bu, LP’lerin likiditeye katkılarıyla orantılı olarak ödüllendirilmesine yardımcı olacaktır. LP’ler ayrıca emisyona dayalı ek ödüller için likiditelerini kilitlemeyi seçebilirler. Ancak tokenlarını erken çekerlerse ödülleri kaybedeceklerdir. Ayrıca SushiSwap, SUSHI’yi geri satın almak ve yakmak için yüzde 0,05’lik takas ücretinin değişken bir yüzdesini kullanacaktır.

SUSHI arzı üzerinde deflasyonist etki artacak!

Ayrıca SushiSwap, SUSHI’yi geri satın almak ve yakmak için yüzde 0,05’lik takas ücretinin değişken bir yüzdesini kullanacaktır. Yakma belirteçleri, herhangi biri tarafından geri alınamayacak hale geldikleri bir adrese gönderilerek, dolaşımdaki arzdan belirteçlerin çıkarılmasını ifade eder. xSUSHI ve LP’ler teminatlarını zaman kilitlerinden erken çektiğinde kaybedilen ödüller yakılır. Gray’e göre, zaman kilidi ödülleri vade sonunda ödeneceğinden ve yeni modelde büyük miktarda teminat zamanından önce ödendiğinde yanma gerçek zamanlı olarak gerçekleşeceğinden, altcoin SUSHI arzı üzerinde önemli bir deflasyonist etkisi olacaktır.

Dev Borsa Duyurdu: Bu 23 Altcoin Delist Oluyor!

Yeni tokenomik önerisi, DEX’in fiyat desteği için likiditeyi kilitlemek için yüzde 0,05 takas ücretlerinin bir kısmını da kullanacağını belirtiyor. Son olarak, enflasyonu azaltmak için DEX, SUSHI belirteci için emisyonları yıllık yüzde 1-3 verim yüzdesine (APY) getirecektir. Amaç, arzı geri alımlar, yakmalar ve likidite kilitleri ile dengelemektir. Teklife göre, tüm değişiklikler tek bir hedefi hedefliyor, “çıkarcı katılımcıların sayısını azaltırken, Sushi ekosistemine uzun vadeli katılımı teşvik edin.” Daha önce kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz üzere SUSHI, anlık olarak 0.918 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu Altcoin Kritik Duyuru Yaptı: Token Ekonomisi Değişecek!