Bu Kripto Para Borsası Bitcoin Satışını Durdurdu! Neler Oluyor?

614

Coinbase Premium Endeksi, Bitcoin(BTC)’in Coinbase Pro’daki fiyat seviyeleri ile Binance gibi diğer kripto para borsaları arasındaki farkı belirlemek adına sunulan araçlardan biridir. Endeksteki prim veya iskonto, kurumsal yatırımcıların aktif olarak spot varlığın satım işlemlerini gerçekleştirip gerçekleştirmediklerini veya satın alım yapıp yapmadıklarını söyler, bu da piyasa duyarlılığının doğrudan bir göstergesi olarak görev yapar.

Bitcoin(BTC)’de meydana gelen düşüşün nedenleri neler?

Daha önce CryptoQuant analisti, son 45 gündür Coinbase borsasındaki piyasa yapıcıların, müşterilerinin taleplerini karşılamak adına yeterli likiditeye sahip olmadıkları için alım satım botları aracılığıyla aktif olarak Bitcoin satım işlemleri gerçekleştirildiğini belirtti. Fiyatlardaki düşüş artışının arkasındaki ana neden, lider kripto para birimi BTC’in yüzde 40’lık bir devalüasyonuyla sonuçlanan piyasalar genelindeki büyük düşüşüne bağlandığı bildiriliyor.

Ancak, şimdi Coinbase Premium Endeksi göre, kurumsal yatırımcıların artık kripto para birimlerini aktif olarak satmadıkları, ancak endeksi prim bölgesine iten durumun nispeten büyük miktarlarda spot BTC satın alımı olduğu belirtiliyor. Göstergeye göre, kripto para piyasası satışlarının başladığı Nisan 2022 tarihinden bu zaman kadar ilk kez pozitife döndüğü bildirildi. Endeks, kripto para piyasasında potansiyel olarak yaklaşan bir yükseliş gösteren birçok göstergeden biri olarak kabul edilmektedir. Daha önce, fonların büyük fonlara ve borç verenlere akışı, MVRV puanları ve dört yıllık trendler gibi göstergeler, Bitcoin’in tersine bir hareketle yükselişe hazır olduğunu göstermekteydi.

Analistler düşüşlerin bir süre daha devam edebileceğini söylüyor

Ne yazık ki, kripto para piyasalarındaki her gösterge BTC’in fiyat hareketliliğinde sıçrama zamanının geldiğini gösteriyor olsa bile, piyasalara yeni girişler olmaması sebebiyle, Bitcoin veya başka herhangi bir kripto para biriminde volatil yukarı yönlü hareket gösteremeyeceği şuan ki seviyelerde hareketlerine devam edecekleri belirtiliyor. Analistler hacim göstergesine göre, çeşitli merkezi borsalardaki işlem hacmi yıl ortalamasının altında kalmasından dolayı, yatırımcıların lider kripto para birimi adına her iki yönde de harekete henüz hazır olmadıkları bildiriliyor.

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; BTC’in, 13 yıllık fiyat hareketliliği boyunca her zaman için ayı piyasası dönemlerini sıkıntılı şekilde geçirdiği görülmektedir. Ancak analistler, bu sefer yaşanan düşüşlerin biraz farklı gözüktüğüne dikkat çekiyorlar. Blockchain analiz firması Glassnode tarafından bildirilenlere göre, tarihi bir süreçten geçilmekte ve kripto para piyasalarındaki gerilemeler ve düşüşler henüz durmuş gibi gözükmüyor. Haziran ayını 31.800 dolar fiyat seviyelerinden açan BTC, bir ayda neredeyse yüzde 40 oranında değer kaybederek 19 Haziran günü 17.760 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak u.today
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku