BOE Başkan Yardımcısı: Kripto paralar banka kredilerini öldürebilir

0 0

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sir Jon Cunliffe kripto para birimlerinin ekonomide genel kabulü halinde bankacılık sistemi aracılığıyla kredi arzının ortadan kalkabileceği konusunda uyardı. Cunliffe Facebook’un Libra projesinden ve küresel istikrarlı kripto paralardan (stablecoin) kaynaklanan riskleri vurgulayarak böyle bir durumun “derin ekonomik sonuçlar” doğuracak bir değişiklik olacağını belirtti.

“DERİN EKONOMİK SONUÇLAR”

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkan Yardımcısı Sir Jon Cunliffe banka kredilerinin kripto para birimi ekonomisinde “kuruyabileceği”ni savundu. London School of Economics’de konuşan Cunliffe;  merkezi veya ticari banka parasının değil kripto varlıklar olarak adlandırılan yeni bir varlık biçiminin işlemsel kullanımını sağlayan yeni bir teknolojik gelişme dalgasının ortaya çıktığını söyledi.

GOOGLE PLAY STORE KRİPTO HABER UYGULAMALARINI KALDIRIYOR… TIKLAYIN

Daha önce Avrupa Birliği Birleşik Krallık Daimi Temsilcisi olan Cunliffe büyük teknolojilere ve sosyal medya platformlarına bağlı istikrarlı kripto paraların finansal bir ana akım haline gelme olasılığının bulunduğunu söyledi. Cunliffe insanların şu anda bankalardaki cari hesaplarda tuttukları paranın tamamını veya çoğunu istikrarlı kripto paralarda veya sanal cüzdanlarda tutmaya başlamasının uzak bir ihtimal olmadığını savundu.

BOE’nin finansal istikrardan sorumlu başkan yardımcısı olan Cunliffe; “Böyle bir dünyada ve istikrarlı paraların diğer finansal varlıklarla nasıl desteklenip desteklenmediğine bağlı olarak bankacılık sistemi aracılığıyla reel ekonomiye kredi arzı zayıflayabilir veya gerçekten ortadan kalkabilir. Bu derin ekonomik sonuçları olan bir değişiklik olacaktır” ifadelerini kullandı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku