Bitcoin Madenci Zorluğu 20 Trilyonun Üzerine Çıktı: BTC İçin Ne Anlama Geliyor?

201
BTC.com’un sağladığı verilere göre, Bitcoin (BTC) madencilik zorluğu, üst üste yedinci kez artış göstererek 20.08 trilyon seviyesine ulaştı.

 

Nadir görülen bir gelişme: en son 2019’un 3. çeyreğinde gözlemlenmişti

Madencilik zorluğunda seri şeklinde yedi olumlu artış çok nadir görülen bir olaydır. En son böyle bir ayarlama, Bitcoin piyasalarının ‘Kripto Kışı’ndan çıkarak toparlanmaya başladığı 2019’un 3. çeyreğinde gözlemlenmişti. Bitcoin üretimindeki zorluğu temsil eden bu rakam, Çin’in kripto para madenciliğine getirdiği yasaklar sonrasında yaz aylarında büyük düşüşler yaşamıştı. Son olarak 18 Temmuz 2021 tarihinde düşüş yaşayan zorluk, o sırada 13.67 trilyon seviyesindeydi.

 

Zorlukta şimdiye kadar gözlemlenen en yüksek seviye, Çin yasaklarının ortaya çıkmasından hemen önce, Mayıs ayında ortaya çıkmıştı. Bu rakam, o sırada 25.05 trilyona kadar yükselmişti. Fiyat, o döneme göre daha yüksek olmasına rağmen zorluk daha düşük. Bu da Bitcoin madencilerinin karlılığını yükselten bir tablo. Mevcut madencilik zorluğu ayarlaması, Ağustos 2020’den beri en önemsiz pozitif ayarlama olma bile, birbirini takip eden yedinci pozitif ayarlama olmasından ötürü önem arz ediyor. Böylece, Bitcoin (BTC) madenciliği zorluğu beş ay içinde ilk kez 20 trilyonun üzerine çıktı.

Bitcoin madenci zorluğu nedir?

Öte yandan zorluğun üst üste yedinci kez artış kaydetmesi, sektör için olumlu bir gelişme. 2019 Ağustos ayı ile Kasım ayları arasında peş peşe yedi artışla 9.99 trilyondan 13.69 trilyona kadar ulaşmıştı. Bitcoin madenciliği zorluğu, blok madenciliği süresini yaklaşık 10 dakikada sabit tutmak için her 2 bin 16 blokta bir (kabaca iki haftada bir) otomatik olarak ayarlanmaktadır. Böylece aktif madenci sayısı çok fazla olduğunda zorluk artmakta, aktif madenci sayısı düştüğünde ise zorluk azalmaktadır.

 

Ünlü CEO'dan Korkutan Bitcoin ETF'si ve Düzeltme Uyarısı: İşler Sarpa Sarabilir
 
Örneğin, Çinli madencilerin çoğunluğunun madencilik cihazlarını ABD ve Rusya gibi ülkelere taşıdığı 2021’in 2. ve 3. çeyreğinde, Bitcoin madenciliği zorluğu iki aydan kısa bir sürede neredeyse yüzde 50 düşüş yaşamıştı. Ancak, üst üste yedi olumlu ayarlamanın ardından Bitcoin (BTC) madenciliği zorluğu bu büyük düşüşten tamamen kurtulmuş oldu.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın! zorluğu bu büyük düşüşten tamamen kurtulmuş oldu.

 

Kaynak U.today
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku