Bitcoin ve Keynesyen Ekonomi Modeli: Küresel Ekonomik Kriz Yaklaşıyor!

Bitcoin ve Keynesyen Ekonomi Modeli: Küresel Ekonomik Kriz Yaklaşıyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Twitter’da  çarpıcı açıklamalar yapmaya devam ediyor. Bukele’nin yorumları genel olarak Bitcoin (BTC), ve küresel ekonomi üzerine yoğunlaşıyor.

 

Mevcut Keynesyen ekonomi modeli çökecek: tedarik zincirlerinde kriz geliyor!

Bitcoin tutkunu Bukele, bu hafta 3 milyondan fazla takipçisini küresel ekonomideki riskler konusunda uyardı. Başkan, “gerçek bir krizin geldiğini” ve dünyanın “yeni bir ekonomik sisteme” doğru yaklaştığını iddia etti. Gelecek küresel krizin “tedarik zincirindeki krizin” bir sonucu olacağını ve Keynesyen ekonomi modelinin başarısız olacağına dikkat çekti. Keynesyen ekonomi modeli, 20. yüzyıl İngiliz ekonomist John Maynard Keynes’in görüşlerini temel alan bir makroekonomik teori olarak tanımlanabilir. Keynes ekonomisi özel sektörün ağırlıklı olduğu ama devlet ve kamu sektörünün büyük role sahip olduğu bir karma ekonomiyi destekler. Keynesyen ekonomiye göre, özel sektörün verdiği kararlar bazen verimsiz makroekonomik sonuçlara yol açar. Bu nedenle devlet etkin bir şekilde rol alarak iş döngüsünü stabilize etmelidir. Örneğin, merkez bankası aracılığı ile para politikaları ve hükûmet aracılığı ile maliye politikaları uygulanmalıdır.

 

El Salvador'da Beklenen Oldu: Başkan Bukele'den Çarpıcı Bitcoin Açıklaması!
 
Bukele, hükümetlerin sonsuza kadar yeni paraya hükmedebileceği mevcut fiat sisteminden sapacak yeni bir ekonomik sistemi savundu. Başkanın iddiası, fiat paranın aksine üretken kaynakların sınırlı olması nedeniyle mevcut finansal sistemin başarısız olacağıdır. CNN International’da yayınlanan bir makale, ABD’de Eylül ayı için kaydedilen istihdam verilerindeki düşüşe rağmen, borsanın tedirgin görünmediğini ve bir yükseliş çizgisinde olduğunu belirtti. Özellikle Dow Jones endeksi, Ağustos ayında ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesinin sadece yüzde 2 altında kaldı. Bukele, hisse senedi piyasasındaki son kazançları silip süpürecek tedarik zincirlerinde gerçek bir krizin gelmekte olduğunu söyledi ve WallStreets’i uyardı ve şunları ekledi:
Wall Street bunu anlamıyor. Kazançlar “gerçek” değil, sadece aynı miktarda hisse senedi ile daha fazla para basılıyor. Tedarik zincirinde gerçek bir kriz geliyor! Ürünler, limanlar, yakıt, gemiler, kamyonlar, fabrikalar, işçiler, parçalar, kaynaklar. Tam karşımızda!

 Bitcoin, alternatif olabilir mi?

Bukele çözüm oalrak Bitcoin (BTC)’den bahsetmese de, yorumları geleneksel ekonomiyi eleştirirken, kripto para birimlerine işaret ediyor. Bir süredir Bitcoin savunucuları, lider kripto para biriminin gündeme getirdiği sorunları çözebileceğine dikkat çekti. Bazı savunucular, ülkelerin geçmişte altın standardınıl kullanmına benzer şekilde, para biriminin Bitcoin tarafından desteklendiği bir Bitcoin standardını benimsemelerini bile savundular. Bitcoin’in 21 milyon tokenlik sınırlı bir arza sahip olma özelliği, varlığın değerinin itibari paraya karşı ve özellikle de itibari para sistemine bağlı olarak zamanla artması beklendiğinden, ekonomide artan enflasyona çözüm olarak savunulmaktadır.

 

Bu arada Bukele, Bitcoin (BTC)’i El Salvador’da yasal para birimi olarak kabul ettiğinen beri Bitcoin fiyatında güçlü bir yükseliş yaşadı. Proje hayata geçtikten sonra, başkan vatandaşlarını sürekli olarak Bitcoin’e güvenmeye teşvik ediyor. Bukele, son 21 gün sadece Bitcoin tutmakla yüzde 40 kazanç sağlanacağına işaret ederek vatandaşlarını Bitcoinlerini uzun vadede saklamaya teşvik etti.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin ve Keynesyen Ekonomi Modeli: Küresel Ekonomik Kriz Yaklaşıyor!