Kripto Para Yatırımcılarının Yüzde 95’i Karda! Ancak Bu Risk Endişe Yaratıyor!

64

Önde gelen kripto para birimi Bitcoin (BTC)’in fiyatı yükselmeye devam ederken piyasa yakında aşırı alım değerine ulaşabilir. Glassnode tarafından sunulan zincir üstü verilere göre, piyasada yatırım yapan kişilerin neredeyse yüzde 95’i kâr elde etti. Bitcoin yeniden 55.000 doların üzerine çıktıktan sonra, karlı varlıkların sayısı yüzde 16 artış gösteriyor.

Bitcoin yatırımcıları, piyasadaki büyümenin ardından artmaya başladı

Zincir üstü piyaza analizleri yapan bir platform olan Glassnode tarafından oluşturulan gösterge, ağdaki fonlarını şu anda kârda tutan varlıkların yüzdesini göstermek için tasarlandı. Bir varlığın kârlı olup olmadığını belirlemek için kullanılan bu gösterge, kripto para birimlerinin dijital cüzdanlara taşındığı andaki fiyatı olan “satın alma fiyatını” analiz ediyor ve ardından bunu gerçek Bitcoin fiyatıyla karşılaştırıyor.

Daha önce, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC)’den elde edilen en yüksek kâr tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaştığındaki satıştan hemen önce Mayıs 2021’de yaşanmıştı. Ağdaki karlı Bitcoin adreslerinin sayısı, dijital varlık piyasası 2020’de yeniden büyümeye başladıktan sonra önemli ölçüde artmaya başladı. Bunun bir başka sebebi de dijital varlıkların kurumsal olarak benimsenmeye başlaması olabilir.

Glassnode’a göre kripto para piyasasında en son yüzde 95 kâra ulaşıldığında yatırımcıların yarısı satmaya başladı

Piyasanın aşırı alınıp satılmadığını belirlemenin birçok yolu bulunuyor. Bazı trader’lar, Göreceli Güç Endeksi gibi teknik göstergeler kullanırken, bazıları zincir üstü verileri kullanıyor. Glassnode tarafından yakın zamanda paylaşılan bir tweet’e göre, kripto para birimleri piyasasının en son yüzde 95 kârlılığa ulaşmasının neredeyse hemen ardından yüzde 50’lik büyük bir satış gerçekleşti.

Piyasada böylesine büyük satışlar bir göstergenin sayıları arttığında, kâr elde etmek isteyen trader’ların sayısının da arttığı anlamına geliyor. Bunların yanı sıra, yazım sırasında, önde gelen kripto para birimi Bitcoin (BTC) 54.185 dolardan işlem görüyor. Gün içerisinde 55 bin dolara ulaşmayı başaran dünyanın en büyük dijital varlığı Bitcoin (BTC) önceki gün yüzde 7,6 büyüme ile yaklaşık yüzde 2 düşüş yaşıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak U.today/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku