Bitcoin Satan Kurumsal Yatırımcılar Bu Altcoinleri Aldı!

240

Kripto para piyasası yeni bir haftaya girerken yine büyük çıkışlarla karşı karşıya kaldı. Önde gelen kurumsal yatırımcılar, büyük Bitcoin (BTC) satışları yaparak bu altcoin projelerine yöneldi! Peki, en çok hangi altcoinler alınıyor? İşte detaylar…

Kurumsal yatırımcılar Bitcoin yatırımlarından çıkıyor!

CoinShares tarafından 22 Mayıs 2023 tarihinde aktarılan verilere göre dijital yatırım ürünleri, bir hafta daha çıkışla karşı karşıya kaldı. Toplam çıkışlar 32 milyon dolarlık seviyeye ulaşarak üst üste beşinci olumsuz duyarlılık haftasına işaret etti ve kümülatif çıkışları 232 milyon dolara çıkardı. Bu, yönetim altındaki toplam varlıkların yaklaşık %0,7’sini temsil ediyor.

Kurumsal yatırımcılar tarafından gerçekleştirilen çıkışların çoğunluğu 33 milyon dolarlık seviye ile BTC’de gözlendi ve son beş hafta boyunca görülen eğilimi sürdürdü. Ayrıca, short-Bitcoin yatırım ürünlerinde de 1,3 milyon dolarlık küçük çıkışlar yaşandı. Hem long hem de short-Bitcoin yatırım ürünleri için birleşik çıkışlar, son beş hafta boyunca 235 milyon dolar seviyelerinde yer alıyor. CoinShares tarafından paylaşılan bu rapor, bu ürünleri çevreleyen toplu olumsuz duygu için net nedenler sunmuyor.

Kurumsal yatırımcılar bu altcoin projelerine gözlerini dikti!

Bitcoin’de yaşanan çıkışların ardından kurumsal yatırımcılar altcoin projelerine yönelirken, 1 milyon dolarlık mütevazı bir çıkış gören Ethereum haricinde genel olarak altcoinlerde büyük fon girişleri gerçekleşti. Özellikle Avalanche ve Litecoin, sırasıyla 0,7 milyon dolar ve 0,3 milyon dolar ile giriş gören en kayda değer altcoinler oldu. Bu olumsuz eğilimin ortasında, XRP pozitif girişler kaydederek esneklik gösterdi. Yalnızca geçtiğimiz hafta, XRP 200.000 doların üzerinde girişe tanık oldu ve yılın başından bu yana 3 milyon dolarlık kümülatif girişe katkıda bulundu.

Bir diğer yandan CoinShares tarafından paylaşılan rapora göre dijital varlık yatırım ürünlerinin hafta boyunca toplam 900 milyon dolarlık bir hacme sahip olduğu ve bunun bu yıl ortalamasının yüzde 40’ın altında olduğu vurgulanıyor. Ayrıca, güvenilir borsalardaki daha geniş piyasa hacimleri 2020’nin sonlarından bu yana en düşük seviyesine ulaşarak hafta boyunca toplam 20 milyar dolarlık seviyeye düştü. Bölgesel eğilimler açısından bakıldığında, Almanya toplam 24 milyon dolar ve tüm çıkışların %73’ünü temsil ederek çıkışların çoğunu oluşturdu. Bu ülkeyi sırasıyla 5 milyon dolar ve 3,3 milyon dolarlık çıkışlarla Amerika Birleşik Devletleri ve İsviçre takip etti. Öte yandan kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere, Brezilya’da 1,3 milyon dolarlık küçük bir giriş görülürken, Kanada’da 2,2 milyon dolarlık giriş kaydedildi.

ETF’lerde küçük çıkışlar gerçekleşti

Son olarak aktarılan verilere göre Blockchain hisse senedi ETF’leri alanında, üst üste ikinci hafta toplam 2 milyon dolar tutarında küçük çıkışlar yaşandı. Bununla beraber bu gelişmeler, dijital varlık piyasasında süregelen dalgalanma ve belirsizliği yansıtıyor.

Bitcoin Fiyatı İçin 2 Önemli Tahmin: İşte Seviyeler!

Yatırımcılar çeşitli kripto paralara karşı temkinli ve karışık bir tutum sergilemeye devam ederken, Bitcoin’de önemli çıkışlar yaşanırken bazı altcoinlerde girişler görülüyor. Uzmanlara göre piyasa geliştikçe, bu modelin devam edip etmeyeceği ya da dijital varlık alanındaki yatırımcı duyarlılığını şekillendirecek yeni faktörlerin ortaya çıkıp çıkmayacağı görülecek. Bu yüzden uzmanlar, yatırımcıların piyasayı yakından takip etmesini öneriyor. Bununla beraber anlık olarak lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 27,313.79 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Azcoinnews
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku