Binance, Bazı Kripto Para Hesaplarını Engelledi!

Binance, Bazı Kripto Para Hesaplarını Engelledi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dev kripto para borsası Binance, yaptığı yeni açıklamalarda bazı hesapların kapatılmasına yönelik kritik noktalara değindi. Önde gelen kripto para borsasının üst düzey yöneticilerinden biri olan Çağrı Poyraz, yaptığı açıkamalarda binlerce İran vatandaşının kripto para hesaplarının gereksiz yere kapatıldığını aktardı! İşte detaylar…

Dev kripto para borsası Binance, İran vatandaşlarının kripto para hesaplarının kapatılmasına yönelik açıklamalarda bulundu

Kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere dev kripto para borsası Binance, ABD yaptırımlarına rağmen uzun bir süre boyunca İran vatandaşlarına yönelik hizmet vermesiyle dikkatleri üzerine çekmişti. Dev kripto para borsasına yönelik birçok eleştirmen, şirketin uyum sağlama konusunda yetersiz olduğunu aktarırken, borsa anlık olarak tam tersi yönde büyük hatalar yapmış olabilir. Bildiğiniz üzere İranlı olmak Binance hizmetlerinin kullanılmasına yönelik bir yasak olarak bilinmiyor. Sadece İran’da hizmet veremeyeceği aktarılan borsa hakkında ortaya atılan iddialar, şirketin bu ayrımı tam olarak yapamadığı ve bazı İranlı müşterilerinin hesaplarının bloke edilmemesi gerekirken bloke edildiği yönünde.

Binance'den Bu 3 Altcoin İçin Son Dakika Duyuruları!

Konu ile ilgili kripto para borsası Binance yetkilisi Çağrı Poyraz, şirketinin özellikle geçen yıldan bu yana uyum protokollerini iyileştirme konusunda uzun bir yol kat etmiş olmasına rağmen, Binance’in yaptırım uygulanan müşterileri veritabanından çıkarma çabalarının genellikle müşterilerin hesaplarının bloke edilmesiyle sonuçlandığını söyledi ve şu sözleri aktardı:

Bu oldukça talihsiz bir olay ve üstünü örtmüyorum. Genel olarak bu sorun büyük ölçüde çözüldü ancak bu belki de beklemede olan bütün hesapların incelemelerinin yapılmasından dolayı altı aya kadar sürdü. Bu hesaplar blokeliydi ve bunlar blokeli olmamalıydı fakat sorunun çözümü ile ilgileniyoruz.

“Bazı İranlı kullanıcılar Dark Web üzerinden KYC satın alıyor!”

Aktarılan verilere göre İranlı müşterilerin hesaplarının kapatılması ve fonlarını çekmeleri söylendi. Bazı durumlarda ise dev kripto para borsası, kullanıcıların İran dışında bir ikametgahlarının olduğunu kanıtlamalarını istedi. Fakat bu bazı müşteriler için aylar sürdü ve bu süre zarfında İranlı müşteriler alım satım yapamadılar. Bununla beraber üç eski müşteri hizmetleri temsilcisine göre, hesapların kapatılmasıyla beraber İranlı müşterilerden gelen çağrılara verilen cevaplar her zaman şeffaf olmadı. Eski bir Binance çalışanı konu ile ilgili, “Onlara yasaklanma nedenlerini söyleyemiyorduk” sözlerini aktarırken, bir başka çalışan da yasağı doğrulayarak, “Onlara gerçeği söyleyemedik.” sözlerinde bulundu.

Binance Lisans İptali ile Karşı Karşıya! Neler Oluyor?

Bununla birlikte 100 milyonu aşan kullanıcısı ile Binance’in yetkilisi Çağrı Poyraz, binlerce İranlı kullanıcının hesaplarının gereksiz yere bloke edildiğini aktararak, bu olayın aylarca sürdüğünü ve çözümünün oldukça zor olduğunu aktardı. Bununla beraber Çağrı Poyraz, çok fazla İran vatandaşının aslında başka kullanıcıların kimliklerini satın alıp diğer borsalardan hizmet aldığını da aktardı. Bütün İranlı kullanıcıların bu eylemi gerçekleştirmediğini belirtse de yetkili isim, İranlıların diğer ülke vatandaşlarına göre bunu daha fazla yaptığını vurguladı. Bununla beraber “İnsanları uyruklarına göre profillemiyorum, çünkü uyrukları onlara yaptırım uygulamamızı sağlamıyor.” sözlerinde bulundu.

Konu ile ilgili Binance’in mali suçlar uyumluluk başkanı Tigran Gambaryan, “Kapsamlı yaptırım uygulanan ülkelerle ilgilenmek incelikli bir iştir,” diye ekledi ve “Bunu milliyete göre yapmıyoruz. Nerede bulunduklarına göre yapıyoruz.” sözlerinde bulundu.

Binance uyum eksikliklerini çözmeye çalışıyor!

Binance, yaklaşık iki yıldır kontrol ve denge süreçlerini güçlendirerek geçmişteki uyum eksikliklerini düzeltmeye çalıştığını söyledi. Bu kapsamda kara para aklamayı önleme, mali suçları tespit etme ve devlet düzenlemelerini yönlendirme konularında uzman bir ekip işe alındı. Hem Birleşmiş Milletler hem de HSBC için uyum ve kara para aklamayla mücadele alanlarında on yıldan fazla deneyime sahip olan Poyraz’ın yanı sıra eski ABD milletvekilleri ve Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi’nde eski bir denetçi de işe alınanlar arasında yer alıyor.

Binance Yeni Altcoin Listeliyor: Fiyat Uçtu!

Poyraz’a göre şirket, bir müşterinin olmadığı biri gibi davranmaya çalıştığını veya Binance’in kısıtlama olmaksızın hizmet verdiği bir ülkede bulunduğunu tespit edebilecek teknolojik araçlara da önemli ölçüde yatırım yaptı. Poyraz, Binance’in uyum bölümünün iki yıl içinde yaklaşık yüzde 650 oranında büyüdüğünü ve 100 olan çalışan sayısının yaklaşık 750’ye yükseldiğini söyledi. Poyraz, Binance’in ABD, İngiltere, Japonya, Almanya ve Hollanda’daki düzenleyicilerle ters düşmesini de içeren uyum sorunlarından çekinmiyor. Ancak borsanın yeni bir döneme girdiğine inandığını söyleyerek, “Bugün itibariyle daha iyi bir yerde olduğumuzu düşünüyorum” sözlerinde bulundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Binance, Bazı Kripto Para Hesaplarını Engelledi!