Bitcoin Neden Yükseliş Trendini Sürdüremiyor? Sırada Ne Var?

837

Bildiğiniz üzere son birkaç aydır lider kripto para birimi Bitcoin yaşadığı düşüşlerle adından sıkça söz ettirdi. Lider kripto para biriminin halen eski seviyelerine geri dönememesi birçok yatırımcı için de endişe kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Peki Bitcoin neden yükselemiyor? İşte detaylar…

Bitcoin ağındaki aktif adreslerin sayısı son derece önemli!

6 Temmuz sabahının erken saatlerinde boğalar, Bitcoin (BTC) için 20 bin dolarlık seviyeyi korudu. Bu durum, lider kripto para birimi BTC için yukarı yönlü yükselişte başka bir önemli adım olarak düşünülebilir. Ancak, 2011’den bu yana bir aydaki en kötü Bitcoin performansının ardından yatırımcıların güveni ise son derece düşük seviyede diyebiliriz. Peki Bitcoin için bu durgunluk dönemi ne zaman sona erecek?

Lider kripto para birimi, fiyat hareketini çevreleyen yoğun tartışmalarla yavaşlamayı reddediyor. Analistlere göre zincir üstü veriler, Bitcoin hakkında önemli ve kritik tahminlere yer veriyor ama şu anda bu kritik hamleler çok da basit görünmüyor. Bununla birlikte, bir süredir piyasaya karşı olumlu bir görüş hakim bulunuyor. En popüler kripto para analistleri bile en kötü durumun ilerleyen zamanlarda bize destek olabileceğini iddia ediyor. Öte yandan Bitcoin için ağdaki sinyaller gitgide karıştığından dolayı, herhangi bir fiyat tahmininde bulunmak son derece zor. Bununla birlikte, Bitcoin ile ilgili aktif adreslerin toplam sayısına basit bir bakış, size genel bir izlenim verebilir. Aktif adreslerin sayısı Kasım 2021’den bu yana yüzde 13 azalarak anlık olarak 870.000’de bulunuyor. Düşen sayı sadece ağa yeni kullanıcılar alma mücadelesini göstermekle kalmıyor, aynı zamanda mevcut adresleri tutmanın zorluğunu da gösteriyor.

Analistler BTC fiyatındaki düşüş için metrikleri işaret ediyor!

Bu güncel verilere rağmen kripto para piyasasında ayı dönemi yaşanırken BTC yatırımcıları için hala sorunlar devam ediyor. Glassnode’a göre, kayıptaki adres sayısı (7d MA) 6 Temmuz itibariyle ATH seviyesine ulaştı. 18.960.139 ile bu, 4 Temmuz’da gözlemlenen önceki ATH seviyesinden bu yana en yüksek sayı olarak karşımıza çıkıyor. Bu metrik, BTC fiyatının altında yatan düşüş eğiliminin önemli bir göstergesidir.

Glassnode tarafından yakın tarihli bir tweet’te başka bir düşüş metriği yayınlandı. Kârdaki UTXO Yüzdesi (7d MA), 4 Temmuz’da bir önceki yüksek seviyeyi geçtikten sonra iki yılın en düşük seviyesi olan yüzde 72.721’e ulaştı.

Peki analistler, Bitcoin’in gelecek fiyat hareketleri hakkında ne düşünüyor? Daha önce kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz üzere yazının yazıldığı esnada BTC, boğaların çekiş kaybetmesiyle 20 bin doların biraz üzerinde bir seviyede olan 20.021 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bu durum, Bitcoin’i tekrar psikolojik 20 bin dolar seviyesinin altına düşme riskiyle karşı karşıya bırakıyor. Analistler zincir üstü verilere baktığında ise lider kripto para biriminin, önümüzdeki günlerde düşüş yaşamaya devam edeceğini öngörüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak ambcrypto
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku