Bitcoin Bu Metrikte Son 17 Ayın En Yüksek Seviyelerine Ulaştı!

186

Bitcoin ( BTC ), 2022’nin başından beri ABD dolarının tersi yönde hareket ediyor ve şimdi bu ters ilişki her zamankinden daha da yüksek.

BTC ve dolar zıt yönlere gidiyor

Özellikle, BTC ve USD arasındaki haftalık korelasyon katsayısı , 3 Temmuz’da sona eren haftada sıfırın altında 0,77’ye düştü. Bu on yedi ayın en düşük seviyesi. Bu arada, TradingView verilerine göre , Bitcoin’in teknoloji ağırlıklı Nasdaq  ile korelasyonu aynı haftalık seansta sıfırın üzerinde 0,78’e ulaştı. Bunun başlıca nedeni, Federal Rezerv’in yükselen enflasyonu frenlemek için gösterge faiz artırımları öncülüğünde,  resesyon korkuları arasında, bu piyasaların yıldan bugüne gösterdiği performanstır. Örneğin Bitcoin, 2022’de yüzde 60’ın üzerinde kayıp yaşarken, Nasdaq’ın aynı dönemdeki getirileri eksi yüzde 29,72 civarında. Öte yandan USD, en iyi yabancı para birimlerine karşı gücünü ölçen bir metrik olan ABD dolar endeksi (DXY) ile Ocak 2003’ün en yüksek seviyesi olan 105.78 civarında gezinerek başarılı oldu.

bitcoin

Buna ek olarak, doların 2022’nin geri kalanında rallisine devam etme yeteneği, klasik bir teknik model tarafından engellenebilir. İlk olarak bağımsız piyasa analisti Agres tarafından tespit edilen DXY’nin çift tepe modeli, arka arkaya iki en yüksek seviyesi ve 103,81 ortak destek seviyesi nedeniyle kısmen doğrulandı. Teknik analizin bir kuralı olarak, fiyat desteğin altına düştüğünde ve  yapının maksimum yüksekliği kadar düştüğünde, çift tepe modeli çözülebilir. Sonuç olarak, DXY’nin çifte en yüksek kar hedefi, 3 Temmuz fiyatına göre yüzde 3,25’in üzerinde bir düşüşle 101,8’e yaklaşıyor.

Bitcoin 2022’de dibe vuracak mı? Dolar yükselecek mi?

Agres dolar fiyatı ile ilgili şunları söyledi:

Dolar aşırı derecede aşırı satın alındı. Önümüzdeki seanslardaki düzeltme hisse senetlerine ve kripto para birimlerine fayda sağlayabilir… Sonunda, öyle görünmek [DXY] sert bir şekilde devrilecek. Bir erime senaryosu için mükemmel bir yığılma söz konusu. Dolar düştüğünde, hisse senetleri ve kripto rallisi başlayabilir.

bitcoin

Bu arada, Bitcoin’in “MVRV-Z Skoru” aynı zamanda tarihsel olarak keskin, uzun vadeli yukarı yönlü bir geri çekilmeden önce gelen bir aralığa düştü . Bu zincir üstü gösterge, Bitcoin’in 2022’de 15.600 dolar civarında düşebileceğini tahmin ediyor. Yatırımcıların yanı sıra vatandaşların da takip ettiği altın, Bitcoin ve döviz fiyatları, her zamanki gibi gündemdekini yerini korumaya devam ediyor. Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, özellikle de döviz kurunda görülen artış ve son zamanlarda kripto piyasasına hakim olan düşüş rüzgarı sebebiyle insanlar, yatırım araçlarına yönelmeyi tercih ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak cointelegraph
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku