Bitcoin Madencileri Haziran Ayında BTC Satışlarını Hızlandırdı!

Bitcoin Madencileri Haziran Ayında BTC Satışlarını Hızlandırdı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasası geçtiğimiz günden bu yana düşüşle güne başlarken, aktarılan veriler yatırımcıların dikkatini çekti. Madenciler Haziran ayında Bitcoin satışlarını hızlandırdı! Peki, sırada ne var?

Madenciler tarafından 14 gün içerisinde gönderilen Bitcoin, Mart 2021’den bu yana en yüksek seviyelere ulaştı

Glassnode’un verilerine göre, son haftalarda madencilik şirketleri tarafından kripto para borsalarına gönderilen Bitcoin miktarı önemli bir artış gösterdi. Çeşitli kripto madencilik firmalarının ve madenci gruplarının on-chain işlemleri, 31 Mayıs’tan bu yana borsalara 174 milyon dolar değerinde toplam 6.671,99 BTC transfer ettiklerini ortaya koyuyor. Özellikle, yalnızca 3 Haziran’da, birkaç şirket ticaret platformlarına 2.606 BTC göndererek borsalara günlük Bitcoin transferleri için dört yılın en yüksek rekorunu kırdı. Madencilik şirketleri tarafından son 14 gün içinde borsalara gönderilen ortalama Bitcoin sayısının Mart 2021’den bu yana en yüksek seviye olan 489,26 BTC olduğunu belirtmek gerekiyor. Bununla beraber, madencilerin cüzdanlarındaki BTC bakiyesi sadece iki hafta içinde yaklaşık 2.000 BTC azaldı.

Birçok kişi, madencilik şirketlerinin varlıklarını tasfiye etmek ve kârdan yararlanmak için borsalara büyük miktarlarda Bitcoin gönderdiğine inanıyor. Sonuç olarak, bu eğilim potansiyel olarak Bitcoin’in fiyatında bir düşüşe yol açabilir. Ancak, taşınan Bitcoin miktarı, BTC’nin 24 saatlik işlem hacminin yalnızca %1,3’ünü oluşturuyor ve bu da 13 milyar dolar seviyelerine denk geliyor. Bu nedenle, birçok kişi madencilik şirketleri tarafından alınan önlemlerin BTC’nin fiyatı üzerinde önemli bir etkisi olmayacağını tahmin ediyor.

Madencilik şirketleri Bitcoin’in geleceğine güveniyor

Dahası, bu eğilim madencilik işletmelerinin Bitcoin’in gelecekteki beklentilerine olan güveninin arttığını göstermektedir. Uzmanlara göre kârlılıkları Bitcoin fiyatına yakından bağlı olduğundan, piyasanın sağlam ve yeterince likit olduğunu algıladıklarında satış faaliyetlerini yoğunlaştıracaklardır. Madencilik şirketleri tarafından borsalara yapılan Bitcoin transferlerinde son dönemde görülen artış, bu şirketlerin niyetleri ve genel piyasa için olası sonuçları hakkında soru işaretleri yaratıyor. Bazıları bu hareketin aşağı yönlü bir fiyat trendini tetikleyebileceğini savunurken, diğerleri bunun madencilik firmalarının Bitcoin’in uzun vadeli yaşayabilirliği konusunda artan iyimserliğini yansıttığını savunuyor.

BTC fiyat durumu

Lider kripto para birimi BTC, son bir haftalık süreç içerisinde yüzde 5.9 değer kaybetti. Özellikle geçtiğimiz gün açıklanan Fed faiz kararlarının ardından düşüşe geçen Bitcoin, 25 bin dolar seviyesini kaybederek, 24,873.42 dolara kadar geriledi. Kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere lider kriptonun son 24 saatlik fiyat grafiğindeki düşüşü ise şu şekilde:

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin Madencileri Haziran Ayında BTC Satışlarını Hızlandırdı!