ABD Meclisi Kripto Para Yasası İçin Tarih Verdi! İşte Detaylar

ABD Meclisi Kripto Para Yasası İçin Tarih Verdi! İşte Detaylar

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto sektörü uzun bir süredir düzenleyicilerin baskısı altında yer alıyor. Son olarak ABD Finansal Hizmetler Komitesinden gelen kararlar, kripto endüstrisine yönelik yeni kuralların ve düzenleyici çerçevenin önümüzdeki haftalarda kripto tasarısının oylanması yönünde. Finansal Hizmetler Komitesi, önümüzdeki haftalarda kripto yasasını oylamak için tarih verdi! Bu kararla beraber kripto para endüstrisine daha fazla netlik kazandırılması hedefleniyor. İşte detaylar…

ABD Meclisi ilerleyen tarihlerde yeni düzenlemelerle kripto para endüstrisini yönlendirmeyi hedefliyor

Kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere kripto piyasasına yönelik baskılar uzun bir süredir devam ediyor ve birçok kripto para yatırımcısı bu durumdan sıkılmış durumda. Buna yönelik hamleler ise gelmeye devam ediyor. ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Cumhuriyetçi Başkanı Patrick McHenry, yakın zamanlı yaptığı açıklamalarda kripto para endüstrisini düzenlemek amacıyla yeni bir kripto para tasarısını oylayacaklarını duyurdu. Bu kripto tasarısının 4 Temmuz’da vekillerin tatillerinden döndüğünde oylanması bekleniyor.

Asya Merkezli Kripto Para Platformu İşlemlerini Durduruyor!

Geçtiğimiz gün gerçekleştirilen toplantılarda ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Demokratlar ve Cumhuriyetçiler, kripto para endüstrisi ve stablecoin’lerin düzenlenmesine yönelik “netlik” getirmek için iki yasa tasarısını tartıştılar. Bu tasarılar ABD’de kripto para endüstrisini düzenlemeye yönelik ilk adım olarak karşımıza çıkıyor. Yeni gelecek tasarı, hem Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) hem de Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na (CFTC) ayrı alanlarda kripto endüstrisi üzerinde yargı yetkisi sağlamayı amaçlıyor.

Yatırımcıların gözü verilecek kararların üzerinde

Bir diğer yandan kripto firmalarının gözü de alınacak karara bakıyor. Bildiğiniz üzere SEC, birçok kripto para birimini menkul kıymet olarak tanımlıyor. Bu yüzden ABD Kongresi’nden gelecek bir netlik, kripto firmalarını rahatlatabilir. Bununla beraber SEC, görünüşte belirsiz olan önerilen düzenlemesine kaydolmak için kripto borsalarına ve firmalarına ihtiyaç duyuyor. Bununla beraber Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi, SEC ve Başkanı Gary Gensler’ın kripto paralara yönelik tavrını yanlış buluyor. Konu ile ilgili Maxine Waters, kripto borsalarının geçici kayıt almasına izin vermenin kötü aktörlere olanak sağlayabileceğini söylerken, Senatörler Sherrod Brown ve Elizabeth Warren kripto varlıkları konusunda şüpheci.

Bu Bitcoin Borsası Hizmet Vermeyi Durduracağını Açıkladı!

Bir diğer yandan kripto endüstrisine yönelik gelen yorumlar ise son derece şaşırtıcı gözüküyor. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıl gerçekleşen Terra ve FTX çöküşlerinin ardından ABD SEC, kripto paralara yönelik tavrını iyice sertleştirdi. Bununla beraber birçok yatırımcı son davaların durumu aştığını düşünüyor. Kullanıcılara göre SEC’in Binance ve Coinbase’e karşı açtığı davaların yatırımcıları korumak için değil, kripto endüstrisi üzerindeki yargı yetkisini sağlamak için olduğuna inanılıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

ABD Meclisi Kripto Para Yasası İçin Tarih Verdi! İşte Detaylar