Bu Ülke Avrupa’nın En Büyük Bitcoin Madencilik Merkezi Oldu! Peki Nasıl?

20

Kripto para birimlerinin dünya genelinde benimsenme oranlarının artmasıyla beraber ülkeler bir yarış içerisine girdi. Bitcoin (BTC) madenciliği merkezleri, bölgesel merkezler olarak yeni ülkeler ortaya çıktıkça sürekli değişiyor. Son zamanlarda kaydettiği ilerlemeler sayesinde Norveç, Avrupa’da Bitcoin madenciliğinde liderliğe sahip! Peki, neden? İşte detaylar…

Avrupa’nın Bitcoin madencilik merkezi Norveç oldu!

Kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere Dünya genelinde artan kripto para benimsenmesi nedeniyle ülkeler yeni gelişmelerle karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bu ülkelerden biri de Norveç. Norveç’teki Bitcoin (BTC) madenciliği, bol enerji rezervleri nedeniyle günden güne artıyor. Hidroelektrik kaynaklarından yararlanan ülke, Bitfury, COWA, Bitzero ve Bitdeer gibi çok uluslu madencilik şirketlerini kendine çekiyor. Yerel firmalar arasında önde gelen madencilik şirketlerinden Kryptovault ve Arcane Green Data da yer alıyor.

BTC Madencilik Geliri Yükselişte! Ne Anlama Geliyor?

Bir diğer yandan Norveç, değişen bölgeler arasındaki elektrik fiyatı farklılıkları gibi ek avantajlara da sahip. Avrupa’nın en büyük hidroelektrik üreticisi olan ülke, aynı zamanda bol miktarda yenilenebilir enerjiye sahip olmasıyla beraber öne çıkarken, ülke elektriğinin kaynağının yüzde 92’sini hidroelektrik kaynakları devralırken, yüzde 7’lik kısmı ise rüzgardan geliyor.

25 Ocak tarihinde HashRate Index’ten Jaran Mellerud, ülkenin neden Avrupa Bitcoin (BTC) madenciliğinin merkez üssü haline geldiğini açıkladı.

Araştırmacı ve Bitcoin madenciliği yapan isim, Norveç Bitcoin madencilik endüstrisinin yaklaşık 250 megavat güç tükettiğini tahmin ederken, “Bu güç tüketimi, küresel hashrate üretiminin yaklaşık yüzde 3’lük bir Norveç payına eşit olmalıdır” sözlerini de ekledi. Ek olarak, Bitcoin madencileri , daha kalabalık olan güneydeki enerjinin daha pahalı olması nedeniyle ülkenin orta ve kuzey bölgelerinde faaliyet gösteriyor. İletim kısıtlamaları, ülkenin orta ve kuzeyinde enerji tarifelerini daha ucuz hale getirdi.

bitcoin madencilik

Mellerud, Norveç’in şebeke operatörünün kuzeyde elektrik fiyatlarının 2027’ye kadar düşük kalacağını tahmin ettiğini bildirdi. Ancak hükümet madenciliğin büyük bir destekçisi değil ve madencinin elektrik vergisini bu yıl kWh başına 0,014 dolar artırıyor. Yine de Mayıs 2022’de Bitcoin madenciliğinin yasaklanmasını öneren bir yasa tasarısı Norveç parlamentosunda oy çokluğuyla reddedildi. Ayrıca Norveç, Avrupa Birliği’ne üye bir ülke değil bu yüzden AB’nin önerilen Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemeleri, Bitcoin madenciliği faaliyetlerine ağır kısıtlamalar getiriyor.

Tüm bu faktörlerin ışığında Mellerud şu sözleri aktarıyor:

“Bitcoin madencilerinin, düşük güç fiyatları ve mükemmel çalışma koşulları ile istikrarlı bir ülkede muhtemelen en az beş iyi yılı kaldı.”

Hash oranları Aralık ayından sonra tekrar yükseldi!

Madencilik karlılığı veya “hash fiyatı” Aralık ayı dip seviyesinden indi. HashRate Index’e göre yılın başından bu yana hash fiyatı yüzde 32 artarak 0,078 dolara yükseldi . Metrik, saniyede terahash başına günlük dolar cinsinden ölçülür. 

Bu Ülke Avrupa'nın En Büyük Bitcoin Madencilik Merkezi Oldu!

Ek olarak, ağ hash oranı, Aralık ayındaki düşüşün ardından tekrar yükseldi . BitInfoCharts’a göre, hash oranı şu anda 265 EH/s (saniyede exahashes) ve bu ayın başlarında neredeyse 300 EH/s olan zirvesinden çok da uzak seviyelerde değil. Bununla beraber birçok ülke madencilik faaliyetlerine sıcak bakmasa da benimsenme oranlarının artmasıyla uzmanlar, yakın gelecekte madencilik faaliyetlerinin daha da yaygın olmasını bekliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak beincrypto
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku