Bitcoin Fiyatının Düşüş Sebebi Bu Mu? Ne Kadar Sürecek?

486

Dünyanın en büyük Bitcoin (BTC) spot borsa yatırım fonu (ETF) geçen haftanın sonlarında 500 milyon doların üzerinde çıkışlar gördü ve bu da lider kripto para biriminin çöküşünü 18.000 doların altına düşürebilirdi.

Bitcoin çıkışları artıyor

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Norveç merkezli Arcane Research tarafından yayınlanan bir araştırma raporuna göre , Purpose Bitcoin ETF, 17 Haziran Cuma günü 24.510 BTC’lik bir çıkış gördü ve bu, onu fonun Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda listelendiğinden bu yana gördüğü en ciddi tek günlük itfa haline getirdi. Bu çıkışlar, fonu piyasa fiyatından yaklaşık 500 milyon dolar değerinde BTC satmaya zorladı ve bu da piyasadaki satış baskısını artırdı. Arcane analisti Vetle Lunde şunları yazdı:

Muazzam çıkışlara, yüksek olasılıkla, büyük tasfiyedeki zorunlu satıcı neden oluyor. 24.000 BTC’nin zorunlu satışı, BTC’nin bu hafta sonu 17.600 dolara düşmesini tetikleyebilirdi.

Bitcoin ETF’leri, lider kripto para biriminin değerini takip eder ve yatırımcıların BTC’yi doğrudan tutmadan maruz kalmalarını sağlar. Bu fonlar geleneksel borsalarda alınıp satılabilir ve yatırımcı giriş ve çıkışlarını eşleştirmek için aktif olarak BTC ekleyip satabilir. 500 milyon dolarlık çıkıştan önce, Purpose Bitcoin ETF, yaklaşık 48.000 BTC’yi yöneten açık ara en büyük Bitcoin ETF’siydi. CryptoCompare verilerine göre , Bitcoin’in fiyatı, 2017 boğa koşusu sırasında kripto para biriminin en yüksek seviyesine işaret eden yaklaşık 20.000 bin dolarlık desteğin altına düştüğünü gösteren önemli bir satıştan sonra 18 Haziran’da 17.639 dolara düştü. BTC o zamandan beri toparlandı ve şu anda 20.500 dolardan işlem görüyor.

BTC 12 bin dolara düşecek mi?

Kripto para piyasaları, dünya genelinde yükselen enflasyon ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, kripto borç veren Celsius Network’ün “aşırı piyasa koşullarını” gerekçe göstererek platformundan para çekme işlemlerini dondurmasıyla birleştiğinde, bir dizi makroekonomik faktör üzerinde düşüyor. Bu faktörler, kripto para birimi alanının toplam kapitalizasyonunun 2021’in başından bu yana ilk kez 1 trilyon doların altına düştüğünü gördü. CryptoGlobe’un bildirdiği gibi, BTC 20.000 doların altına düşmeden önce Fidelity’nin Küresel Makro Direktörü Jurrien Timmer, Bitcoin’in kripto para biriminin fiyat ve ağ oranını kullanan “P/E” metriğinin, kripto para biriminin fiyatının düşük olmasına rağmen BTC’nin 2017 ve 2013’te en son görülen seviyelere döndüğünü söyledi. 2020 sonu seviyelerine geri döndü.

Bu arada, geçmişte doğrudan Ethereum’a (ETH) sahip olduğunu söyleyen ve izleyicilere Ağustos 2021’de Coinbase hissesine (NASDAQ: COIN) yatırım yapmayı düşünmelerini söyleyen eski hedge fon yöneticisi Jim Cramer, yakın zamanda Bitcoin fiyatını gördüğünü söyledi.

BTC gelecekte 12 bin dolar seviyesine  düşecek .

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak cointelegraph
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku