Bitcoin desteğini nereden alıyor?

0 0

Bitcoinin değerli olması için somut bir şeyle desteklenmesine gerek yok. Fiat para birimleri gibi değerinin çoğu tüketici güveninden kaynaklanıyor.

Bitcoinin hiçbir değeri olmadığı yönündeki yaygın yanlış kanıya rağmen yaklaşık 190 milyar dolarlık piyasa değeri aksini gösteriyor.

ABD doları ve diğer birçok fiat para birimi gibi Bitcoin de bir kasadaki fiziksel varlıklar tarafından desteklenmez bunun yerine bir ödeme şekli olarak değeriyle desteklenir.

Bitcoinin blok zincirinin temelini oluşturan matematik birçok yönden onun arzu edilirliğine katkıda bulunur.

Bitcoinin (BTC) fiziksel bir şey tarafından desteklenmediği için değeri olmadığı argümanı kripto para birimi hakkındaki en büyük yanlış kanılardan biri olmaya devam ediyor.

Bu ABD Başkanı Donald Trumpın yanı sıra milyarder iş insanı Warren Buffett tarafından da sürdürülen bir görüş. Her ikisi de Bitcoinin herhangi bir değeri olduğunu inkar ediyor.

Ama şimdi Bitcoin altıncı en değerli para birimi olduğuna göre şu soru akla geliyor… BTC tam olarak neyle destekleniyor?

Değerin kaynağı: Bitcoin fiata karşı

Nispeten yakın zamana kadar çoğu sıradan kağıt para ve madeni para doğrudan altın için ödenebilirdi. Bunun nedeni en zengin ülkelerin çoğunun altın standardı olarak bilinen ve hükümetlerin ulusal para birimi ve altın için sabit bir döviz kuru belirlediğini gören bir para sistemini takip etmesidir. Bu sistemin bir parçası olarak ülkelerin kasalarında yeterli altın rezervlerini dolaşımdaki para arzlarını yüzde 100 oranında tutmaları gerekiyordu böylece insanlar bunu tercih etmeleri halinde kendi para birimlerini her zaman altınla değiştirebileceklerdi.

Bu nedenle fiat para birimleri resmi olarak hiçbir şey tarafından desteklenmezken mal ve hizmetler karşılığında başka yerde kabul edileceğine dair güven ile fiat para birimlerimizi satın alma eğilimindeyiz. Esasen fiat para birimlerine olan güvenimiz satın alma gücü ve dolayısıyla fiat para birimleri için değer yaratır.

Bitcoin matematikle mi destekleniyor?

ABD doları gibi Bitcoin de fiziksel bir emtia tarafından desteklenmez ve bunun yerine değerini başka şekillerde elde eder.

Bitcoinin değerini zorlayan merkezi bir varlığı olmadığı ve herhangi bir meta tarafından desteklenmediği için birçok kişi yanlışlıkla bunun Bitcoinin hiçbir değeri olmadığı anlamına geldiğine inanıyor.

Bitcoin aslında fiziksel bir şeyle desteklenmez: yalnızca blok zinciri teknolojisinin ve kontrollü arzının altında yatan karmaşık matematik. Bu Bitcoinin arzında sınırlı kalmasını ve sansüre karşı dirençli olmasını sağlar  ki bu da ona değerinin bir kısmını aşılar. Anthony Pomplianonun CNBCdeki bir panel tartışmasında söylediği gibi “Bitcoine inanmıyorsanız aslında kriptografiye inanmadığınızı söylüyorsunuz.” Pompliano için blockchain teknolojisi Bitcoine neredeyse kripto için altın bir standart gibi doğal bir değer veriyor.

Öte yandan Bitcoin hala ana akımdan biraz uzak. Kripto topluluğu ilk Bitcoin işleminin bir pizzaya harcanmasından bu yana uzun bir yol kat etti ancak toplu olarak benimsenene kadar Bitcoine olan güven nihayetinde yerleşik fiat para birimlerine olan güven kadar yüksek veya yaygın olmayacak.

Belirgin farklılıklarına rağmen Bitcoin büyük ölçüde tüketici güveniyle desteklendiği için geleneksel para birimine benziyor. Kripto alanı büyüdükçe Bitcoine olan güven de artacaktır.

Ve Bitcoinin piyasa değeri arz ve talepteki dalgalanmaların doğrudan bir sonucu olduğundan bu iyi zamanları önemli ölçüde takdir edebileceği ancak lehine düşerse de çökebileceği anlamına gelir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku