Bitcoin Bu Hafta Kritik Seviyeyi Kırabilecek mi?

323

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son günlerde dikey düşüşler kaydediyor. Peki, bu hafta BTC için kritik seviye kırılacak mı? İşte detaylar…

Bitcoin (BTC)’de yaşanan düşüşler yatırımcıları meraklandırıyor

Son haftalarda Bitcoin (BTC) fiyatında yaşanan dik düşüşler, birçok yatırımcıyı meraklandırıyor. Geçtiğimiz günlerde analistler tarafından yapılan tahminler doğrultusunda Bitcoin fiyatının 30 bin dolar seviyelerinden 20 bin dolar seviyelerine kadar düşeceği yönünde öngörüler yaygındı. Geçen haftaya kadar, Bitcoin 30 bin dolar fiyat seviyesini korudu ve bu hafta 22 bin dolar seviyelerinin de altını gördü. CoinMarketCap verilerine göre BTC, son 24 saatte yaklaşık yüzde 1 düşüş yaşadı ve 21.035 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin 14 Bin Dolara Düşebilir! Analistler Alım Zamanını Söylüyor

Bir diğer yandan bu fiyat, daha önce sadece beş kez gözlemlenen bir olay olan Bitcoin’in 200 haftalık hareketli ortalaması olan 21.700 doların altında. Piyasa grafiklerine bakıldığında ise Bitcoin’in son üç yılda yalnızca iki kez 200 haftalık ortalamaya dokunduğu gözleniyor. Aralık 2018’de Bitcoin, 3.000 dolar seviyesinin hemen üzerinde işlem görürken 200 haftalık hareketli ortalama seviyesine dokundu. En son dokunuşu ise Mart 2020’de yaparak, 200 haftalık ortalamayı yaklaşık 5.450 dolardan yakaladı.

“BTC 10 bin dolar seviyelerine düşerse, bu hiç şaşırtıcı olmaz”

Temel göstergelere göre bir önceki örnek, Bitcoin fiyatının dip seviyelere ulaştığını gösteriyordu. Daha da önemlisi 200 haftalık ortalamaya dokunduktan sonra gelen fiyat düzeltmesi bu durumlarda neredeyse anında gerçekleşti. Perşembe günü CNBC’ye röportaj veren ünlü yatırımcı Jeffrey Gundlach, Bitcoin (BTC) yatırımı etrafındaki eğilimin anlık olarak olumlu yönde olmadığını belirtti. BTC’nin ise önümüzdeki günlerde 20 bin dolar seviyesinin altını görmesinin onu şaşırtmayacağını da şu şekilde ekliyor:

“Bitcoin 10.000 dolar seviyelerine düşerse hiç şaşırmam. 30.000 dolara düştükten sonra, hızla 20.000 dolar aralığına düşeceği açıktı.”

Analist Açıkladı: Bu Seviye Kırılırsa BTC Fiyatı Devasa Yükselecek!

Dün gece Federal Rezerv tarafından açıklanan kararlara göre faiz seviyesi yaklaşık 30 yılın en yüksek seviyelerinde artış gördü. Hemen ardından ise lider kripto para birimi düşüş yaşadı ve 20.300 dolar seviyesine kadar düştükten sonra hızla 21 bin dolar seviyelerinin üstüne çıkmayı başardı.

Bir diğer yandan kripto para yatırımcıları, tarihi ortalamanın altındaki mevcut kurulumda haftalık kapanışı yakından takip ediyor. Ünlü bir kripto analisti olan CryptoBirb de bu ilginç durum hakkında Twitter üzerinden, “Bitcoin nadiren 200 haftalık ortalamanın altında bir haftayı kapatır.” yorumlarında bulundu. Daha önce kriptoarena.com olarak analizlerini paylaştığımız analist Capo ise 20 bin dolar seviyesindeki desteğin zayıfladığını belirtiyor. Destek seviyesinin kırılması durumunda ise bir sonraki desteğin 16 bin ila 18 bin dolar seviyeleri arasında bulunabileceğini ekledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak coingape
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku